Apple iOS Kaynak Kodlarını Yayınladı!

Evet evet yanlış okumadınız, Apple şirketinden asla beklenmeyecek bir hareket geldi. Apple macOS ile birlikte iOS işletim sisteminin kaynak kodlarını kullanıcıların erişimine açtı. iOS & Android savaşında Android fanlarının en büyük silahı olan "Android açık kaynaklı bir kere, herkes erişebilir & kullanabilir" cümlesi tarih olmaya çok yakın. Bakalım açık kaynak kodlama sistemine geçmek iOS tarafında ne gibi değişikliklere yol açacak. 

Yakın zamanda Apple'ın resmi sitesinde yer almasını beklediğimiz iOS işletim sistemi kaynak kodları ilk olarak GitHub isimli paylaşım sitesine yüklendi. Üzülerek belirtmeliyim ki macOS ve iOS için tüm kaynak kodları yayınlanmadı fakat yakın zamanda kalan kodların da yayınlanacağını düşünebiliriz. Yayınlanan kodlar her özelliği içermese de içinde şimdiye kadar yayınlanmış tüm sürümlere ait kodları bulmak mümkün. Bu olay haliyle en çok geliştiriciler tarafından sevinçle karşılandı.

Fakat kodlama ile işiniz yok, açık kapalı kaynakmış banane diyen bir kullanıcıysanız bile bu gelişmenin sizi etkileyeceğini bilmenizde fayda var. En azından isterseniz (yakın zamanda birçok özellik geliştirileceğini düşünürek) geliştiricilerin yayınlamış olduğu özellikleri cihazınıza kurarak fırsattan istifade edebilirisiniz. 

Aslında Apple her ne kadar desteklemese de bu işi yapmak için (ben dahil) birçok kişi Jailbreak kullanıyordu. Fakat iOS 10.3.3 için ve iOS 11 için Jailbreak imkanı yoktu. Apple'ın kaynak kodlarını açık hale getirmesiyle her sürüm için Jailbreak'in çokta uzakta olmadığını söyleyebilirim. Aklımı en çok karıştıransa Apple jailbreak işlemini desteklememesine rağmen bu işlemi kolaylaştıracak olan bir adımı neden attığı. Bakalım zaman ne gösterir, takipteyiz :)

İlgili Etiketler