PC HocasıHaberlerApple, iPhone Açığını Bulan Gence 100TL Ödül Verdi

Apple, iPhone Açığını Bulan Gence 100TL Ödül Verdi

 

Bursa’da yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi Oğuz Akçay, iPhone cihazlarda bir açık buldu. Birkaç testin ardından bulduğu açığı Apple’a ileten genç, Apple tarafından ödüllendirildi.

 Ödül sadece 100 TL

Lise öğrencisi Oğuz Akçay, şans eseri telefonunda bir açık keşfetti. Telefon görüşmesi yapıldığı sırada video kaydı açılınca cihaz önce kitleniyor ardından da ekranda bir Apple logosu beliriyor ve cihazın dokunmatiği çalışmıyor. Telefon kitlense de arka planda görüşme devam ediyor.

Durumu birkaç iPhone cihazında deneyen genç, bunun genel bir açık olduğunun kanısına varıp Apple’a açığı detaylı bir şekilde mail yolu ile bildirdi. Apple gelen mailin ardından hatayı gördü ve iOS 13.2 güncellemesi ile 28 Ekim tarihinde hatayı düzeltti.

Hatayı bildiren gence mail yoluyla geri dönüş yapan Apple, Oğuz’un App Store hesabına 100 TL bakiye eklediğini belirtti. iPhone cihazlarının kitlenmesine sebep olan bu açığa sadece 100 TL’lik bir ödül verilmesi şaşırtıcı oldu.

Yazılım ve kodlama üzerinde çalışmalar yaptığını söyleyen Oğuz Akçay şu açıklamayı yaptı;

“Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum. Çevremdekiler ilk başta bana inanmadılar. Apple’dan mail geldiğini görünce inanmaya başladılar.”

Etiketler

Video