Aşırı Isınan Laptop’larda Soğutma Yöntemleri

Aşırı ısınan bilgisayarlar, yabancı olduğumuz şeyler değil. Ancak özellikle Laptop'larda bu durumu daha sık yaşıyoruz. Bugün sizlere aşırı ısınan Laptop'larda uygulayabileceğiniz soğutma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Bir zamanlar performans noktasında kolay kolay yanaşmadığımız Laptop'lar, yani dizüstü bilgisayarlar; gelişen işlemcileri, grafik güçleri ve incelen şık yapıları ile tercih edilebilirlik noktasında ön plana çıkmaya başladılar. Ancak bu incelen ve hafifleyen kompakt cihazlar beraberinde önemli bir sorun getirdi: aşırı ısınma

Birçok Laptop, üretim aşamasında geçirdiği mühendislikler ile ısınma sorunlarını en aza indirecek çeşitli düzenlemeler ile gelir. Isıyı daha güçlü ileten parçalar, daha büyük ya da çok kullanılan fanlar bu çözümlerden birkaçı. Ancak fabrikasyon aşamasında üretilen bu çözümler ne yazık ki çoğu zaman yeterli performans gösteremiyor ve bilgisayarları üzerinde yumurta pişirebileceğimiz ısı makinelerine dönüşüyorlar.

İşte bugün, aşırı ısınan ve ısı makinelerine dönüşen dizüstü bilgisayarları hangi yöntemlerle tedavi edebiliriz buna değiniyoruz. Haydi başlayalım.

Aşırı Isınma Nasıl Tespit Edilir?

Aslında her dizüstü bilgisayar ısınır. Ancak bu durum bilgisayarın aşırı ısındığı anlamına gelmez. Aşırı ısınmanın var olduğunu anlayabilmek için çeşitli ipuçları aramamız gerekir. 

Genellikle bir bilgisayar aşırı ısınıyorsa odaklanmamız gereken ilk yer fanlardır. Fanlar, sistem boşta olsa bile maksimum hızda aralıksız olarak çalışıyorsa bu durum, aşırı ısınmanın bir belirtisi olabilir. Diğer taraftan işlemci, normalden daha yavaş çalıştığında da bunu fark edebiliriz. Çünkü aşırı ısındığını fark eden işlemci, frekans hızını aşağıya çekerek oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmaya çalışır.

Bir diğer tespit noktası, bilgisayarın kendisini kapatmasıdır. Çoğu zaman aşırı ısınan bilgisayar, gücü keserek ısınmayı sonlandırmaya çalışır. Bu durum da bilgisayarın aşırı ısındığını gösteren bir uyarı olabilir. Ancak bunların haricinde sistem sıcaklığını ölçümleyebileceğiniz HWMonitor isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulama, sistemin aşırı ısındığı bilgisini sizlere sunabilir.

Bilgisayarlar Neden Aşırı Isınır?

Bu sorunun basit ve tek bir cevabı mevcut. Yetersiz soğutma. Bilgisayarlar, içerisinde sayısız transistör ve elektronik devre barındırır. Dolayısı ile ısınmamaları düşünülemez. Ancak olay aşırı ısınmaya giderse buradaki sorunun temel kaynağını soğutma sistemlerinde ararız.

Havalandırma kanallarının, hava tahliyesini engelleyecek düzeyde tozlarla tıkanmış olması, arızalı fan ya da bozulmuş termal macun bu soğutma problemlerin başlarında gelir. Eğer işlemciyi sökebilecek yeterli teknik bilginiz yoksa endişelenmeyin, anlatacaklarımız termal macun değişimini kapsamıyor, onun için özel bir içerik paylaşılacak. Ancak bu yöntemler işinize yarayabilir.

Dahili Soğutma Düzenini Temizlemek

Aşırı ısınan bir Laptop için uygulanabilecek en etkili yol onu temizlemekten geçiyor. Laptop'u sökmeniz ve fanları görebilmeniz, yöntemin sağlıklı bir şekilde uygulanması ve etkili bir çözüm sunabilmesi açısından önemli. Bu yüzden bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu ya da video rehberleri kullanarak bilgisayarınızı sökmeniz gerekiyor.

Başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın, güç bağlantısını kesin ve pili ayırın. Daha sonra bilgisayarınızın arka kısmını çevirerek vidaları sökün ve havalandırma düzenine ulaşın. Fanları temizlemek için kulak çöpü kullanabilirsiniz. Alkol ya da kolonya ile ıslattığınız bu kulak çöplerini kullanarak fanların kanatlarını tek tek temizleyin. 

Havalandırma kanallarını temizlemek için süpürge kullanmanız daha etkili olacaktır. Çok aşırı çekiş gücü ile değil, orta seviyeli bir çekiş gücü ile havalandırma kanalında bulunan tozları çekebilir ve dilerseniz bu ızgaraları da alkol ya da kolonya ile ıslatılmış kulak çöpleri ile silebilirsiniz. Ancak sildiğiniz yerlerdeki alkolün iyice buharlaştığından emin olmadan bilgisayara güç vermeyin.

Isınmaları En Aza İndirgemek

Temizlik işlemini yaptıktan sonra aşırı ısınma noktasında önemli bir adım atmış olduk. Ancak her şey bitmiş değil. Isınmayı en aza indirgemek için bile yapabileceğimiz şeyler mevcut. Bunlardan en önemlisi, Laptop'u sert ve düz bir zemin üzerinde kullanmak.

Çoğu Laptop, havalandırma kanallarını ve fanlarını alt kısımda konumlandırıyor. Bu yüzden tüm hava giriş ve çıkışları Laptop'un alt kısmından sağlanıyor. Eğer battaniye, yastık ya da halı gibi düz olmayan zeminlerde bilgisayarınızı kullanırsanız, bu kanallar kapanır ve soğutma sistemi düzgün olarak çalışamaz. Bunun için tepsi, masa ya da daha farklı bir düz zemini bilgisayarın altında tutmak iyi bir sonuç verir.

Bir diğer çözüm, ekstra soğutucu kullanmak. Bunun için birçok donanım üreticisi, Laptop'lara özel soğutma ürünleri satıyor. Tek fanlı, iki fanlı ya da tercihinize göre sayılı fanlardan oluşan bu soğutucuları, bilgisayarın altına koyarak sistemin soğuk kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tercih edeceğini soğutucu, iyi şekilde hava üfürebilmeli. Zira kendini bile soğutamayan bir soğutucunun bilgisayarınıza faydası dokunmaz.

Yazılımlar ile Soğutma Desteği

Aslında soğutma noktasında yazılımların rolü çok büyük sayılmaz. Ancak yine de yapabileceğiniz basit numaralar var. Ekran parlaklığını düşürmek; Turbo modlar açıksa bunları kapatmak ve aynı anda yüksek performans gerektiren uygulamaları çalıştırmamak ve yapabilirseniz işlemci frekans hızlarını azaltmak bu noktada yardımcı olabilir.

İşlemci frekans ayarını düşürmek overclock işleminin tam tersi sayılır. Aynı zamanda işlemci voltajını da azaltmak bu noktada etkili olabilir. Tabii ki bunları BIOS arayüzü ile halletmeniz gerekir ki teknik bilgi sahibi değilseniz pek de önermiyoruz.

Özetle aşırı ısınan bilgisayarlardaki bu sorunu çözmenin yöntemleri bu şekilde. Eğer teknik bilgi ve alt yapınız varsa, işlemci ve grafik işlemcinizin termal macununu değiştirebilirsiniz. Ya da kökten çözüm için masaüstü sistemlere yönelebilirsiniz. Yeni bir yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

İlgili Etiketler