ASUS ROG Swift PG259QNR 360Hz Oyuncu Monitörü İncelemesi

  Google News

PC Hocası’ndan herkese merhabalar. Farklı farklı ürünleri incelemeye aldığımız hocamızın masasında bugün, ASUS ROG Swift PG259QNR 360Hz oyuncu monitörünün incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Tasarım

Öncelikle ürünün kutusuna baktığımızda üzerinde; IPS panel olduğunu ifade eden ibareyi, 1ms tepkime süresi, G-Sync teknolojisini barındırdığını, HDR desteğini, ASUS Aura Sync teknolojisini, DisplayPort ve HDMI girişlerinin bu monitörde mevcut olduğunu belli eden işaretleri görüyoruz.

Monitörün tasarımı oldukça şık görünüyor. Destekleyici dik duruş standı ve ayaklar bu ürüne premium bir hissiyat kazandırıyor.

Böyle ağır bir monitörde ince görünüşlü ayaklar da oldukça şık duruyor.

ASUS ROG PG259QNR tüm pivot özelliklerine sahip. İsterseniz tek elinizle zorlanmadan monitörünüzü sağa ve sola hareket ettirebiliyorken, yukarı-aşağı rotasyonunda da asansörünü kullanarak hareket ettirebilirsiniz.

Birçok monitörde bu asansörlü yapı zor hareket edebiliyor, ancak bu monitörde böyle bir durum söz konusu değil.

Öne ve arkaya eğilme hareketlerinin yanı sıra ürünü dik konumda da kullanabiliyorsunuz. Bu durum hakkında yazılımcıların gülümsediklerini görür gibiyim.

Ürünün arka tarafına baktığımızda ROG gözünün biraz daha şekil değiştirdiğini görüyoruz. Biraz daha bold bir yapıya sahip olduğu göze çarpıyor.

Bu ROG gözünde RGB aydınlatma yer alıyor. İster monitör panelinden isterseniz de yazılım üzerinden renkleri değiştirebilirsiniz. ROG gözü aynı zamanda dik duruş standının üzerinde de yer alıyor, ancak standın üzerindeki gözde herhangi bir RGB aydındatma bulunmuyor.

Monitörün arka planının da premium bir sınıfta yer aldığını belirtmeliyiz. Ürün arka taraftan da oldukça şık bir yapıya sahip.

ASUS’un bu monitöründeki panel Türkçe olarak geliyor. Hala Türkçe dil desteğini eklemeyen monitör üreticilerinden de Türkçe dil desteğini eklemelerini rica ediyoruz.

Panel de NVIDIA Reflex Analyzer dahil olmak üzere GamePlus, GameVisual, renk ve görüntü modları, giriş portları ve RGB aydınlatmalara kadar pek çok ayar bulunuyor. Aynı zamanda, panel ayarlarından bir ayarı değiştirdiğinizde çok hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz, herhangi bir takılma yaratmıyor.

Teknik Detaylar

 • Panel Tipi: IPS
 • Panel Boyutu: 24.5 inç
 • Tazeleme Oranı: 360Hz
 • Çözünürlük: 1920×1080 Full HD
 • Tepkime Süresi: 1ms GTG
 • HDR Desteği: HDR10
 • NVIDIA G-Sync Desteği: Mevcut
 • Parlaklık: 400cd
 • Kontrast: 1000:1
 • Ekran Renk Oranı: 10bit
 • Ağırlık: 9.9 KG

Hocanın Yorumu

Monitörü iki haftadır PC Hocası ofisimizde kullanıyoruz. 360 Hz önceki hazırlamış olduğumuz Hz karşılaştırmalarına göre çok çok üstün bir konumda bulunuyor. Bunu hem oyun performansında hem de sadece mouse hareketinde bile farkedebiliyorsunuz.

Monitörün içerisinde NVIDIA’nın kendi teknolojileri olan G-Sync ve NVIDIA Reflex bulunuyor. Artık yakın zamanda yaygınlaşacak olan belli başlı sertifikalı mouse’larda gecikme süresini minimuma indirerek milisaniyelerle işlem yapabiliyorsunuz. Oyun turnuvaları da bu olayın en çok önemsendiği yerlerden birisi.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video