Microsoft-Activision

Avrupa Komisyonu Microsoft-Activision Anlaşmasına Onay Verdi

  Google News

Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki satın alım anlaşması, geçen senenin gündemine oturmuştu. Geçtiğimiz yıl anlaşma kapsamında Microsoft, 68,7 milyar dolar ödeme yaparak Activision Blizzard’ı satın almıştı.

Satın alım gerçekleşti ama en popüler oyunlara sahip olan şirketin Microsoft çatısı altına girmesi bir hayli tartışıldı. Sektörün tekelleşme endişesi olması nedeniyle Sony, bu satın alıma karşı çıktı. Zira Call of Duty gibi özel oyunların, sadece Xbox konsollara özel olarak kalması riski vardı.

Sonucunda da bu dev satın alım inceleme altına alındı. Birçok ülke karar için inceleme başlattı. Avrupa komisyonu da inceleme başlatanlar arasında yer alıyordu.

Microsoft İstediği Haberi Aldı

Tüm tartışmalara karşın AB komisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alımının onaylandığı duyuruldu. AB komisyonu; Microsoft’un, Activision oyunlarının Sony kanadına çıkarılmasını reddetmek için sebebi olmadığını belirterek, böyle bir durum olsa bile bu durumun konsol rekabetinde çok da etkin bir rol oynamayacağını belirtti.

Yani daha basit söylemle, Microsoft’un amacı belirlenen oyunlarda tekel olmak değil. Kaldı ki olsa bile bu karar tüm konsol rekabetini etkileyecek düzeyde bir karar değil.

Microsoft-Activision

Şimdi gözler ABD komisyonunun vereceği karara çevrilmiş durumda. Güney Afrika, Sırbistan, Şili, Brezilya, Suudi Arabistan ve Japonya gibi ülkeler zaten kararı onaylamıştı. ABD tarafından da gelen onayla beraber satın alım süreci kesin olarak tamamlanmış olacak.

Sony bu kararlar karşısında nasıl bir tavır takınacak onu da bilemiyoruz. Gelen açıklamaları takip etmek gerekecek.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video