BİM Sahte Apple Ürünleri Hakkında: “Ürünler Orjinal”

Geçtiğimiz haftalarda BİM sahte Apple ürünleri sattığı konusu ortalığı karıştırdı. Ardından son kullanıcılardan "zaten sesinden anlaşmıştım.","zaten malzeme kalitesi aynı değildi." gibi yorumlar da gelince işin rengi değişti. BİM şimdi sahte Apple ürünleri hakkında önemli açıklamalar yaparak iddiaların asılsız olduğunu ve ürünlerin orijinal olduğunu belirtti.

Bim:"Satılan Apple Ürünleri Orjinal"

Apple geçtiğimiz hafta soruşturma başlatarak BİM'e göndermiş olduğu ihtarnamede ürünlerin satışlarının durdurulması talebinde bulunmuştu. Ardından BİM'de satılan Apple ürünlerinin sahte olduğu konusunda pek çok haberler ortaya çıktı. Sonrasında BİM'de soruşturma başlatarak, Apple ürünlerini temin ettiği firma dahil ürünlerin orijinal olduğu Savcılık tarafından 10.05.2018 tarihli raporda doğrulandığı ortaya çıktı.

Sonrasında BİM resmi bir açıklama yaparak şu detaylar aktarıldı:

"Bazı yayın kuruluşları üzerinden BİM'de satılan Apple aksesuarlarının sahte olduğuna ilişkin yer alan haberlerin ardından kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Habere konu Apple ürünleri, ithalatçı firma tarafından verilen, ürünlerin orijinal olduğu bilgisi ve güvencesi ile satışa sunulmuştur. Fikri ve sınaî hakların korunması bilincine sahip olan BİM faaliyetlerini her zaman yasalar, ticari etik kurallar ve dürüstlük çerçevesi içinde yürütmektedir. Nitekim Apple şirketi tarafından gönderilen ihtarname ardından, ileri sürülen iddialar için şirketimiz tarafından araştırma başlatılmış ve iyi niyetli bir yaklaşımla bu ürünler satıştan çekilmiştir.

Daha sonra Apple tarafından ithalatçı firma aleyhine suç duyurusunda bulunulması üzerine, Savcılık tarafından atanan bilirkişi ürünleri incelemiş ve 10.05.2018 tarihli rapor ile söz konusu ürünlerin marka ve ürün kullanımı kapsamında birebir aynı ve orijinal oldukları sonucuna varılmıştır.

29.05.2018 tarihinde ithalatçı firma yetkilisi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Apple tarafından savcılık kararına yapılan itiraz işleminin de reddi üzerine, söz konusu takipsizlik kararı kesinleşmiştir.

Yukarıda aktardığımız süreçten de görüldüğü gibi BİM Mağazaları'nda satışa sunulan ve tamamen iyi niyetli bir yaklaşım çerçevesinde satıştan kaldırılan ürünlerin orijinal olduğu savcılık kararı ile sabittir. Bu hukuksal ve etik duruma rağmen basına servis edilen ihtarname ile tek taraflı bir iddiaya dayanarak, ürünlerin taklit olduğu konusunda kesin hüküm varmış gibi gerçeğe aykırı haber yapılmıştır. Bu yaklaşım hukuk ve etik ilkeler ile bağdaşmamaktadır.’’ denildi.

Yani sonuç olarak ilk haberin kaynağı nereden ve neye dayanarak orijinal olmadığı belirtildi bilinmiyor ama araştırmalar devam ediyor. BİM'de Apple ürünlerinin sahte olmadığına dair resmi açıklamasını da yaptığına göre, artık kimsenin kafasında soru işaretleri kalmamıştır diye düşünüyoruz.

İlgili Etiketler