Bisikletler Artık Zincirsiz Olacak

"Bisikletler artık zincirsiz olacak" deseler ne derdiniz? CeramicSpeed adlı şirketin geliştirdiği bir sistem ile artık bisikletlerin zincirleri tarihe karışacak. Bu demek oluyor ki gelecekte bisikletleri zincirsiz kullanabileceğiz.

Sanki bilim-kurgu filmlerinden fırlamış gibi bisikletler üzerinde bir şey geliştirildi. Normalde bisikletlerin çalışma mantığı, pedal çarkı ile tekerlek çarkının birbirine zincir ile bağlı olması. Pedalı çevirdiğimizde zincir sayesinde tekerlekte dönüyor. Fakat bazen aksiliklerde olmuyor değil. Zincir çark yuvasından fırlayıp kaza yapmamıza neden olabiliyor. İşte bu gibi sorunların önüne geçebilmek için CeramicSpeed adlı bir şirket, yeni DrivEn sistemini Colorado Üniversitesi makine mühendisliği bölümü ile birlikte geliştirdi. Zincir yerine pedalların ürettiği güç, ön ve arkaya monte edilen seramik sistemle değiştirildi.

DrivEn prototipleri, çoğu geleneksel bisiklette bulunan zincir ve vites değiştiricileri tamamen ortadan kaldırıyor. CeramicSpeed'in geliştirdiği yeni diski sürtünme noktalarını azaltıyor.

CeramicSpeed'ın açıklamasına göre, DrivEn aslında daha yüksek hızlarda daha verimli oluyor. Eğer doğruysa, bir sürücünün ürettiği gücün hemen hemen hepsi doğrudan bisikletin tekerleklerine aktarılıyor. Bu bisikletlilerin artık daha hızlı yol alacağı anlamına geliyor. Bu sistemin bisikletler ne zaman entegre edileceği belli değil.

 

İlgili Etiketler