PC HocasıHaberlerYeni Bir Sistem Toplandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yeni Bir Sistem Toplandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

 

PC Hocası‘ndan herkese merhabalar. Birbirinden farklı rehberleri paylaştığımız hocanın masasında yeniden birlikteyiz. Bugün; yeni bir sistem topladıktan sonra neler yapılmalıdır sorusunun cevaplarını başlıklar halinde sizlerle paylaşacağız.

Bilgisayar toplamak herkes için heyecan verici, zevkli ve bir o kadar da sıkıntılı bir süreç. Parça uyumu, uygun yazılım, olası montaj hataları işin sıkıntılı kısmı. Yine de birçok kullanıcı, yeni sistemlerini başarılı bir şekilde montajlayabiliyor. Ancak montaj sonrası bazı eksiklikler, kullanıcının yeni sisteminden aldığı verimi düşürebiliyor. 

İşte bizler de bu önemli hususa değinerek, toplanan yeni sistemden en iyi verimi almanız için sistem toplama sonrası yapmanız gerekenleri bu rehberde ele aldık. Önerilerimiz, sadece yeni PC toplayanlar için değil, hali hazırda bilgisayar kullanan kullanıcılar için de önem arz ediyor. O halde yeni bir sistemin inşasından sonra neler yapılmalı hep birlikte görelim.

BIOS Güncellemesi

Her yeni sistem, birbirinden farklı parçaları bünyesinde barındırır. Bu parçaları bir araya getiren ve birbirleri ile iyi iletişim kurmalarını sağlayan parça ise anakarttır. Anakart, tüm sistem parçalarını üzerinde toplar ve parçaların arasındaki senkronizasyonu doğru şekilde sağlar. Ancak anakart ile uyumlu olmayan yeni veya eski donanımlar olabilir. 

Örneğin, eski bir anakart üzerinde yeni nesil bir işlemci çalıştırmak isterseniz ilk etapta sorun yaşayabilirsiniz. Ya da farklı bir depolama diskini kullanmak istediğinizde anakart bu birimi tanımayabilir. İşte bu ve bunun gibi daha bir çok sorun ve problemler, anakartın içerisinde bulunan yazılımın güncellenmesi ile aşılabiliyor. BIOS güncellemesi adı verilen bu yöntem, anakartın fabrikadan çıktından sonra yayınlanmış güncellemelerin yüklenmesi ile gerçekleşir. Her yeni güncelleme, yeni parça uyumluluğu, olası arızalar vb. sorunların çözümlerini içerir.

Bu yüzden yeni bir sistem toplandığında yapılması gereken ilk iş, anakart için yayınlanmış en son BIOS güncellemesini yüklemektir. Böylece hem parça uyumu sorununu çözmüş, hem de daha güncel ve hatasız bir anakart kullanmış olursunuz. Ayrıca bu güncellemeler hali hazırda kullanımda olan anakartlar için de önerilir. BIOS güncellemeleri anakart üreticileri tarafından kendi web sitelerinde yayınlanır. Bu sitelerden yeni güncellemeleri edinebilirsiniz.

Güncel İşletim Sistemi Yüklemek

Halk arasında ‘format’ adını verdiğimiz bu yöntem, her bilgisayar sahibinin bildiği elzem bir eylemdir. Bilgisayarları kullanabilmek için bir işletim sistemine ihtiyacımız vardır. Türkiye genelinde en çok kullanılan işletim sistemi Windows olduğu için, yeni bir Windows yüklemesi gerçekleştirmemiz gerekir. Ancak harici kullanıcılar Linux gibi sistemleri de deneyebilir.

İşletim sistemi tercihimiz Windows ancak hangi sürüm? Her şeyden önce güncel olanın iyi olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu açıdan sizlere vereceğimiz tavsiye, Windows 10‘un en son sürümlü yazılımı olacaktır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta, sistemin orijinal olmasıdır. Harici korsan yüklemeler, içerisinde bir takım kod değişiklikleri ya da hatalar barındırabilir. Bu da sisteminize zarar verebilir. Aynı zamanda korsan yazılımlar güncelleme alamazlar. Güncel olmayan bir işletim sisteminin de ne kadar performanslı olacağını varın siz düşünün.

Her Donanım İçin En Yeni Driver

Format atma işlemini tamamladınız ve işletim sistemini yüklediniz. Ancak sistemi kullanabilmek için, işletim sisteminizin tüm parçaları tanıyabilmesi ve tüm yeteneklerini doğru şekilde kullanabilmesi gerekiyor. Bunun için de sürücü dediğimiz driver yüklemeleri gerekiyor.

Driver yani sürücüler, donanım üreticileri tarafından hazırlanmış, donanım ile işletim sistemi arasındaki iletişimi en sağlıklı şekilde kurmasını sağlayan çeşitli kimlik bilgileri içeren yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde her parça, mevcut gücünü en iyi şekilde kullanabilir. Her ne kadar Windows 10, birçok parçanın sürücüsünü kendi sunucularında barındırıyor olsa da bu sürücüler çok eski tarihli olabiliyor.

Bu yüzden kesinlikle, ‘ya Windows nasılsa yükledi, bi daha uğraşmayayımdemeyin. Her parçanız için ayrı ayrı sürücüleri indirin ve tek tek kurulumlarını gerçekleştirin. Bu, bilgisayardan alacağınız verimi mutlaka arttıracak ve daha yüksek performans elde etmenizi sağlayacaktır. 

Anti-Virüs Yazılımları ile Korunma

Bir diğer önemli nokta da tabii ki güçlü ve güncel bir anti-virüs yazılımı yüklemek olarak karşımıza çıkıyor. İşletim sistemleri içerisinde milyonlarca kod barındıran devasa sistemlerdir. Her sistem insan yapımı olduğu için kimi zaman bu işletim sistemlerinde pek çok güvenlik açığına rastlanabiliyor. Tabii ki güvenlik açıkları güncelleştirmeler ile giderilse de, uygulama ve diğer yazılımlar yolu ile bulaşan virüslere karşı ek koruma gerekiyor. 

Anti-virüs yazılımları, sizlere daha temiz ve güvenli bir bilgisayar deneyimi sunmak için hazırlanmış, sizi ve bilgisayarınızı internetin kötü korsanlarına karşı koruyan bir çeşit güvenlik duvarlarıdır. Bu duvar, her gün defalarca kez güncellenerek açıktan kalan delikleri kapatır ve olası risk içeren durumlara karşı sizleri korur.

Her ne kadar Windows’un kendine ait bir güvenlik yazılımı bulunuyor olsa da birçok virüs için bu duvar çok rahat aşılabiliyor. Bu açıdan tavsiyemiz, orijinal olan ve sisteminizi zorlamadan sizi koruyabilecek güçlü bir anti-virüs yazılımı edinmeniz. Üstelik yüksek meblağlar ödemenize de gerek yok. Artık pek çok anti-virüs programının ücretsiz sürümleri de bulunuyor. Bunlardan birini mutlaka deneyin.

Oyun, Program ve Diğer Yazılımlar

Tüm adımları tamamladınız ve artık sisteminiz kullanıma hazır. Bundan sonra yapacağınız şey, sisteminize kuracağınız oyun, program ve diğer uygulamaları kullanmak olacak. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki yüklenecek olan bu uygulama ve programların güvenilir olup olmadığı. 

Internet üzerinden birbirinden farklı birçok program ve oyuna ulaşabilmeniz mümkün. Ancak birçok uygulama ve yazılım ne yazık ki korsan olarak internet üzerinde bulunuyor ve yüklenilen bilgisayarlarda çeşitli sıkıntılara yol açabiliyor. Bu açıdan yüklemesini gerçekleştireceğiniz yazılımların kaynaklarına mutlaka dikkat edin. Oyun yükleyecekseniz, Steam gibi çevrimiçi platformlardan içerik alın ya da orijinal diskler kullanın.

Bilinmelidir ki korsan yazılımlar, içerdikleri casus kodlar ile birlikte hem bilgisayarlara hem de kullanıcılara çeşitli zararlar verebilir. Bu yüzden orijinal yazılım ve oyunları kullanmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki bugün vermekten kaçtığınız onlarca lira, yarın sizlerden binlerce lira olarak çıkabilir.

Evet değerli hocalar, yeni bir sistem kurulduktan sonra yapılması gereken şeyleri sizlerle paylaştık. Umarız rehberimiz herkes için faydalı olur. Aklınıza takılan noktaları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Yeni rehber ve içeriklerle tekrar buluşmak ümidi ile, hoşça kalın!

 

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video