ChatGPT

ChatGPT Üzerinden Para Kazanma Dönemi Başlıyor

  Google News

Yapay zeka üzerinde yaptığı çalışmalarla kendisini gösteren OpenAI, geçtiğimiz gün özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında yapay zeka dil modelleri üzerine de yeni atılımlar açıklandı. Firmanın en çok dikkat çeken adımı ise geliştiriciler için yaptığı duyuru oldu. Zira bu duyuruyla beraber geliştiricilere ChatGPT üzerinden para kazanmanın yolu açıldı.

Aslında bakarsanız çeşitli durumlarla ChatGPT kullanarak kendi gelir modelinizi oluşturmanız mümkün. Fakat yeni açıklanan model biraz daha farklı bir model.

GPTs Üzerinden Kendi Modellerinizi Geliştirebileceksiniz

Yapılan açıklamaya göre geliştiriciler artık “GPTs” kullanarak kendi GPT modellerini geliştirebilecek. Oluşturulan tüm bu GPT modellerinin yayınlanacağı bir de uygulama mağazası olacak.

Söz konusu mağazayı Epic Games’in oyun motoru Unreal Engine için sunulan mağazaya da benzetebiliriz. Geliştiricilerin yaptıkları GPT’ler buradan yayınlanacak ve isterlerse kendi yaptıkları botları ücretli olarak da yayınlayabilecekler.

İlk etapta geliştiriciler ücretli olarak yayınlanan botlar üzerinden gelir elde edecekler. Fakat geliştiricilerin bu botları ücretsiz olarak da yayınlaması mümkün olacak. Ücretsiz modellerde de ilgi gören botların OpenAI tarafından ödüllendirilmesi ve gelir ortaklığına dahil edilmesi bekleniyor.

GPTs Üzerinden

Gelir ortalığı sisteminin nasıl ilerleyeceği konusunda net bilgiler verilmedi. Muhtemelen yakın zamanda bu konuda da açıklamalar yapılacaktır. Ödeme seviyeleri ve kazanç eşikleri konusunda da OpenAI tarafından detaylı bir bilgilendirme yapılması bekleniyor.

Atılan bu yeni adımın çok daha çeşitli GPT botlarının ortaya çıkmasını sağlayacağı ise kesin. Geliştiriciler için yeni bir alternatif sunuldu diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video