PC HocasıYazılımChrome Ekibi RAM’i Daha Verimli Kullanmanın Yollarını Araştırıyor

Chrome Ekibi RAM’i Daha Verimli Kullanmanın Yollarını Araştırıyor

 

Eğer bir Google’ın Chrome tarayıcısı kullanıcısıysanız, iyi bilirsiniz ki Chrome bir RAM yiyicisidir ve Chrome açıkken bir başka işle uğraşmak için neredeyse kuantum bilgisayara ihtiyaç duyulur. Haziran ayında Google’ın Chrome’un RAM kullanımını 1/3 oranında azaltmak için Microsoft’un Segment Heap teknolojisini deneyeceği söylenmişti, ancak sonunda, tarayıcı kararsızlığına neden olduktan sonra Google bu yaklaşımı terk etti.

Şimdi ise Tom’s Guide ekibi, Google’ın Chrome geliştiricilerinin yeni bir şeyler denemeyi planladığını bildiriyor. Tarayıcı işlemlerini tamamen kapatmak için Windows 10’un TerminateProcess API’sini kullanmayı planlıyorlar. TerminateProcess işlevi, belirtilen bir işlemi ve tüm iş parçacıklarını koşulsuz olarak sonlandırıyor.

Google konu hakkında açıklama yaptı

Bir işlemden temiz bir şekilde çıkmak zor ve pahalıdır. Yarış koşullarından kaçınmak, karmaşık yazılımlarla neredeyse imkansız hale gelir ve temiz bir çıkış oldukça yavaş olabilir. Tüm iş parçacıkları üzerinde beklemek, kod ve verilerde sayfalama ve yarış koşulları onu değerli kılmaz.

Daha fazla işlem türü için TerminateProcess’i kullanmaya doğru adım adım ilerliyoruz. Bu hata tarafından izlenen kapatma işlemlerinin çoğu yardımcı program süreçlerinde olsa da, bu değişiklik tüm işlem türleri için TerminateProcess’i kullanır. Yıkıcıların çalışmasına izin vermemeliyiz, bu yüzden asla exit () kullanmamamız (veya onu dahil etmek için) güvenli olmalıyız.

Bu, birkaç sekmeyi veya hatta tüm tarayıcıyı kapattığınız ve yine de RAM kullanımınızın değişmediğini bulduğunuz sorunu önlemelidir.

Chrome geliştiricileri, TerminateProcess’i eski yöntemlere kıyasla yavaşça kullanmaya doğru ilerliyorlar, bu nedenle tarayıcının zamanla yavaşça daha az RAM kullanma haline geldiğini görmeliyiz, bu da umarız ki nihayet yukarıdaki meme’i emekliye ayırabileceğimiz anlamına gelir.

Video