Drone Devi DJI’da Büyük Yolsuzluk Yaşandı!

Çin merkezli dünyanın en büyük drone üreticisi konumunda bulunan DJI'ın bazı çalışanlarının kişisel kazanç için parça maliyetlerini şişirdiği ve bunun sonucunda şirkete yaklaşık 150 milyon dolar zarar verdiği ortaya çıktı.

Bu yaşanan büyük skandal sonucunda DJI bünyesinde çalışan 40 kişiyi işten çıkardı ve suç duyurusunda bulundu.

Drone Fiyatlarında %20'lik Bir Artışa Sebep Oldular

2006 yılında kurulan Shenzhen merkezli DJI, dünyanın en büyük drone üreticisi konumunda ve Çin'in en önemli teknoloji şirketlerinden birisi. Çin'de faaliyet gösteren The Paper'ın Aralık ayında yaptığı açıklamada şirketin 2017 yılında 18 milyar yuan gelir elde ettiğini ve bu gelirin %80'inin Çin dışından olduğu açıklanmıştı.

Yönetim prosedürlerini elden geçirdiği sırada firma tedarik bölümündeki bulunan bazı çalışanların bileşen fiyatlarını yükselterek drone fiyatlarının ortalama %20 oranında artmasına sebep oldukları keşfedildi. Her ne kadar drone fiyatlarında bir artış gözlensede firma 2018 yılında zarar etmediklerini ifade ettiler. 

Bünyesinde 14.000 çalışanı bulunduran ve drone pazarının dörtte üçüne sahip olan firma son dönemlerde düşen satışlar sebebiyle oldukça sıkıntı yaşıyordu. Firma bu yaşanan büyük yolsuzluk olayına kim ya da kimlerin dahil olduğunu açıklamadı.

İlgili Etiketler