reklam
Ana SayfaHaberlerDünyanın En Hızlı Trenlerini Kullanan Ülkeler

Dünyanın En Hızlı Trenlerini Kullanan Ülkeler

, PC Hocası

Tüm dünyada raylı sistemler ulaşım kalitesi ve hızı açısından en çok kullanılan ulaşım araçları olarak bilinmekte. Özellikle metro ağları ve şehirler arası yolculuklarda bir çok kişi tarafından kullanılmakta.  Dünyadaki en hızlı trenler ile ilgili olarak ITS Medya ve Ajans Press bir araştırma yapmış ve sonuçlarını paylaşmış.

Türkiye Kaçıncı?

World Economic Forum verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre,Türkiye en hızlı trene sahip 9’uncu ülke olarak belirlenmiş.. Araştırma,trenlerin maksimum çalışma hızı ve hız rekorları baz alınarak hazırlanırken, Türkiye’nin YHT bünyesinde barınan trenlerinin 250 km/s çalışma hızı ve 303 km/s rekoru olduğu görüldü.

En Hızlısı Japonya

Listenin liderliğini de Japonya üstlenirken, trenlerinin 320 km/s çalışma hızı ve 603 km/s‘lık rekora sahip olduğu kaydedildi. Fransa ise listenin ikinci sırasında yer alırken, 575 km/s rekoru olduğu görüldü. Dünya tren sistemi totalinin yüzde 60’ına sahip olan Çin’in de 350 km/h çalışma saati ve 603 km/h rekoru ile listede 3’üncü olduğu görüldü.