PC HocasıHaberlerEpic Games, Google’a Dava Açıyor

Epic Games, Google’a Dava Açıyor

 

Epic Games, Fortnite’ın hem Google Play Store üzerinden hem de iOS tarafında App Store’dan kaldırılmasını gördükten ve Apple karşı benzer bir dava açtıktan birkaç saat sonrasında antitröst ihlalleri iddiası ile Google’a dava açtı.

Epic Games’in şikayeti, Google’ın Play Store’daki ödeme kısıtlamalarının bir tekel oluşturduğunu ve dolayısı ile hem Sherman Yasası’nı hem de Kaliforniya’nın Cartwright Yasası’nı ihlal ettiğini iddia ediyor.

Epic Games tarafından piyasaya sürülen ve oldukça popüler olan oyun Fortnite, Google Play Store üzerinden alelacele kaldırılmıştı ve buna benzer bir duruma iOS cephesinde App Store’da da yaşanmıştı.

Google‘a açılan davanın dışında, iki ana suçlama, Epic’in Apple’a açtığı davayla aynıdır: Yazılımın telefonlara dağıtımı üzerinde tekel kontrolü ve bu yazılım içindeki ödeme sistemleri üzerinde tekel kontrolü. Google’ın durumunda Epic, özellikle Google Play Store’un Android uygulamalarının dağıtıcısı olarak güçlü rolü ve Play Store’un barındırılan uygulamaların uygulama içi satın alma işlemleri için Play Store Faturalandırması kullanma gereksinimi konusunda endişelidir.

APK yolu ile halen yüklenebiliyor

Bu durumu, Android yazılımını Apple’ın iOS için yaptığından daha az sıkı bir şekilde kontrol eden Google’a karşı dengelemek daha zordur. Android, Epic’in kendi Epic Games Uygulaması dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulama mağazalarının kurulmasına uzun süredir izin veriyor. Uygulamalar ayrıca, bir uygulama mağazasının katılımı olmadan doğrudan bağlantılar aracılığıyla yan yüklenebilir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/epic-games-googlea-dava-aciyor-88720/ linkinden 29.07.2021 00:07:59 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video