reklam
Ana SayfaDonanımFar Cry 5 Sistem Toplama Rehberi

Far Cry 5 Sistem Toplama Rehberi

PC Hocası‘ndan herkese merhabalar. Birbirinden farklı sistemlerin toplandığı hocanın masasında yeniden birlikteyiz. Bu yazımızda sizlere Far Cry 5 sistem toplama rehberini paylaşacağız.

Son günlerin popüler oyunu olan Far Cry 5 bilindiği üzere güncel sistemlere ihtiyaç duyuyor. Bizler de hem Far Cry 5’i hemde diğer popüler oyunları rahatlıkla oynatabilecek bir sistem topladık. Şimdi gelin sistemimizde neler var yakından bakalım.

İşlemci

Bildiğiniz gibi AMD, Ryzen serisinin ikinci neslini yavaş yavaş tamamlamaya başladı. Daha önceki sistem rehberlerimizde de yer verdiğimiz Ryzen işlemciler, bu sistem rehberimizde de bizlerle birlikte olacak. 

2. neslin en yeni üyesi Rzyen 5 2600 tercih ettiğimiz işlemci, geliştirilmiş performansı ile dikkat çekiyor. Ryzen 5 2600’ün sunduğu teknik özelliklere bakacak olursak 6 çekirdekli yapı başı çekmekte. 12 threads ile güçlendirilen işlemci 16MB L3 ön bellek ile geliyor.

Ryzen 2600 varsayılan olarak 3.4 GHz hızında çalışıyor ancak bu hız boots ile birlikte 3.9 GHz‘e kadar yükseliyor. 12nm FinFET teknolojisi ile üretilen işlemci overclock desteği ile birlikte tüm bu özellikler için 65W TDP değeri sunuyor. Son olarak işlemci kutusunda dahili bir stok fan olduğunu da belirtelim. 

Anakart

Far Cry 5 sistem toplama rehberimizin ana bileşeni olan anakartta tercihimiz MSI oldu. Özellikle güçlü oyun donanımları ile bu alanda başarılı işlere imza atan firma, anakart ihtiyacımızda da aradığımız modeli bizlere sundu. Bu bağlamda anakart tercihimiz MSI B350 Gaming Plus oldu.

Kırmızı ve siyah renkleri ile çekici bir görünüm sunan anakartımız, tasarımı kadar performansı ile de göz doldurmakta. Performans noktasında da anakartımız AM4 soket yapısını kullanmakta. Buda AMD’nin Ryzen serisi ile birlikte 7. nesil A ve Athlon işlemci ailelerine uyum anlamına geliyor.

Öte yandan üzerinde 4 adet DDR4 bellek yuvası barındıran anakartımız bu yuvalarda 64 GB’a kadar RAM desteği sunmakta. RAM’lerin maksimum sunabildiği çalışma frekansı ise 3200 MHz. Anakart üzerinde 1 adet M.2 SSD yuvası ile birlikte 4 adet SATA3 yuvası bulunmakta. 

Grafik kanadında da VGA, DVI ve HDMI çıkışları barındıran MSI B350 Gaming Plus, AMD’nin CrossFireX desteğini de üzerinde barındırıyor. Kırmızı LED ile tasarım alanında farklılık yaratan anakartımız ATX yapıda.

Ekran kartı

Geldik sistem rehberimizin en nadide parçası olan grafik birimimize. Far Cry 5 sistem rehberinde kullandığımız ekran kartı, soğutması ve kaliteli malzemeleri ile dikkat çeken MSI GTX 1070Ti Gaming oldu. 

MSI’ın ödüllü soğutma sistemi TwinFrozr ile güçlendirilmiş ekran kartı, MSI’ın oyun tasarımı olan kırmızı ve siyah renkleri bünyesinde barındırıyor. İçerisinde 2432 CUDA çekirdeği bulunan ekran kartı bu çekirdekleri 1683 MHz hızında çalıştırabiliyor. Aynı zamanda 8008 MHz hızında çalışan 8 GB GDDR5 video belleği, yine ekran kartının sahip olduğu teknik özelliklerden.

Tüm bunlara ek olarak 256 Bit veri yolu içeren ekran kartı, 3 adet DisplayPort yuvası ve birer adet HDMI ve DVI yuvası ile görüntü çıkışı sağlıyor. MSI GTX 1070Ti Gaming, 6+8 pinlik güç bağlantısına sahipken tüm bu özellikleri için 180W güç harcamakta. Ancak önerilen PSU değeri 500W.

RAM

Sistem rehberimizin bir diğer önemli bileşeni olan belleklerimizde her zamanki gibi çift kanallı RAM’ler tercih ettik. Bildiğiniz gibi tek kanala göre daha iyi performans sunan çift kanallı RAM kullanımı, Ryzen serisi işlemciler de gözle görülür etkiler sağlıyor.

Bu açıdan sistemimizde tercih ettiğimiz RAM kiti, Corsair Vengeance 2x8GB (16 GB) oldu. Sistemimizin ana renkleri olan kırmızı ve siyaha uyumlu olabilmesi açısından kırmızı tercih ettiğimiz RAM’ler, 3000 MHz hızında çalışmakta. CL15 gibi iyi bir gecikme değerine sahip olan RAM’ler, başta da belirttiğimiz gibi dual channel olarak çalışmakta.

Depolama

Far Cry 5 sistem toplama rehberimizin bir diğer önemli parçaları olan depolama birimlerine geldi sıra. Depolama açısından oldukça bonkör davrandık diyebiliriz zira sistemimizde hem SSD hem HDD‘ye yer verdik.

Apple’ın yeni kulaklığı AirPods Studio çok yakında geliyor

SSD tercihimiz Corsair ForceLe200 oldu. 120 GB kapasiteli SSD, 550mb/s yazma, 500mb/s okuma hızı sunmakta. Bağlantı arayüzünde ise SATA kullanan SSD, Windows yüklemeleri ve sık kullanılan oyunları yüklemek için hızlı ve ideal bir çözüm oldu. Öte yandan HDD kanadında da tercihimiz Seagate‘in 1TB boyutlu Barracuda modeli oldu. 7200 RPM hızında dönen diskimiz, 64 MB ön belleğe sahip.

Güç kaynağı

Sistem rehberimizin sonuna doğru yaklaşırken son parçaların ilki olan güç kaynağındayız. Far Cry 5 sistem toplama rehberimizde kullandığımız parçalar yüksek performanslı oldukları için güç tüketimleri de yüksek derecede oluyor. Tüm bu gücü üretip eşit olarak dağıtma görevi de PSU’nun olduğu için tercihimiz yüksek güç değerine sahip bir PSU oldu.

Corsair VS650 tercih ettiğimiz PSU, 650W güce sahip. Aynı zamanda 80+ verimlilik sunan güç kaynağımız, düşük ses üreten 120mm fana sahip. 

Kasa

Geldik Far Cry 5 sistem toplama rehberimizin son parçası kasaya. Sistem bileşenlerimizde dikkat ettiyseniz renk kombinasyonu kırmızı ve siyah üzerinde yoğunlaştı. Bu yüzden bizler de tüm bu parçalara uyumlu olabilmesi adına kırmızı ve siyah renkleri ile dikkat çeken Corsair Carbide Spec-04 model kasayı seçtik.

Cam paneli ile iç alana dair önemli bir görüntü oluşturan kasamız, kablolama için sunduğu alanlar ile de temiz bir görünüme olanak sağlıyor. 5 adet 120mm fan desteği bulunan kasanın içerisinde bir adet 120mm kırmızı LED‘li bir fan bulunmakta. Aynı zamanda kasamızın içerisinde 3 adet HDD ve 2 adet SSD yuvası ayrılmış. Mid tower yapıdaki kasamız; ATX, m-ATX ve ITX formlu anakartlar ile uyumlu olarak çalışabilmekte.

Aksesuarlar

Far Cry 5 sistem toplama rehberimizin tüm donanım birimlerini tamamladık. Ancak sistem içerisinde sizler için hazırlanmış bazı aksesuarlar bulunmakta. Bu aksesuarlar sistem bileşenleri üzerine konumlandırılabilen plastik ve metal yapıda plakalar. Bu sistemi satın aldığınızda elinize bu parçaların tamamı ulaşacak. Şimdi parçalardan bahsedelim. 

İlk aksesuar işlemci fanını çevreleyen kırmızı renkli plastik bir plaka. Performansa herhangi bir etki etmeyen aksesuar çok hoş bir görünüm sunuyor. 

Diğer aksesuarımız da ekran kartının arkası için tasarlanmış, üzerinde MSI ve GTX logosu ve MSI ejderhası bulunan metal bir plaka. 

Bu plakamız SSD için.

Son plakamız da kasa içerisinde PSU çevresinde konumlandırılmak üzere hazırlanmış. Bu plaka da metal ve üzerinde QP logosu görünmekte.

Montaj sonrası

Performans ve FPS testleri

Hocanın yorumu 

Evet değerli hocalar. Sistemimizi tanıttık, parçalarından bahsettik ve performans testlerini sizlerle paylaştık. Far Cry 5 odaklı hazırladığımız bu sistem, hem barındırdığı yeni nesil Ryzen işlemcisi hem de güçlü özellikler barındıran GTX 1070Ti ile birlikte oldukça yüksek performans veren sistemlerden biri oldu.

Segment olarak da orta üst düzey bir klasmanda yer bulan sistemimizi, bütçesi olan kullanıcılar için öneriyoruz. Far Cry 5 sistem toplama rehberimizde kullandığımız parçalardan oluşan bu bilgisayar 6999 Türk lirasına satışa sunulmakta. Sistemi hazır olarak satın almak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. 

Sistem toplama rehberimizi bitirirken rehberimizin detaylı bilgilerini, FPS testlerini ve satın alma bağlantılarını da içeren video içeriğimize aşağıda bulunan bağlantıdan ulaşabilir, görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Yeni bir yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Far Cry 5 Sistem Toplama Rehberi

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement