PC HocasıDonanımGeForce RTX 3090 GPU’su Özel Bir Teknikle Görüntülendi

GeForce RTX 3090 GPU’su Özel Bir Teknikle Görüntülendi

 

GeForce RTX 3090, NVIDIA’nın şu an için en güçlü ekran kartı unvanını eline almış durumda. Haliyle başarılı ekran kartının içerisinde yer alan GPU birimi de markanın en güçlü GPU birimlerinden bir tanesi.

Yeni ekran kartının beyni konumunda olan bu GPU, GA102 serisi olarak isimlendiriliyor. Kağıt üzerinde yeni GPU biriminin nasıl performans gösterdiğini de biliyoruz. Peki, bu GPU birimini yakından görmek istemez misiniz?

GeForce RTX 3090 GPU birimi GA102 Infrared yonga çekiminde

Yeni yonga, infrared fotoğraflarında görüntülendi. Yonganın çok yakından yüksek çözünürlükle fotoğraflanması temeline dayanan teknikle görüntülenen GA102, ne kadar iddialı olduğunu da göstermiş oldu.

Görsellere baktığımızda GA102’nin 12 SM biriminin olduğu 7’lik grafik işleme kümesinden oluştuğu gözüküyor. Bu sayede toplam olarak 84 SM bölümünün bulunduğunu ve bölümlerin içerisinde 10752 CUDA çekirdeğinin barındırılabildiğini anlıyoruz.

6 MB L2 + 10 MB L1 önbelleğinin bulunduğu yeni seride toplamda 28.3 milyon transistör bulunduğunu da eklemiş olalım.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video