reklam
Ana SayfaHaberlerGoogle Play Store Oyunlarda Kutulardan Eşya Düşme Oranlarını Açıklamayı Zorunlu Kılacak

Google Play Store Oyunlarda Kutulardan Eşya Düşme Oranlarını Açıklamayı Zorunlu Kılacak

Google, Play Storedaki uygulamaların, uygulama içi ganimet kutularının (Loot Box) oranlarını açıklamalarını zorunlu tutacak. 

Play Store oldukça geniş kullanıcı kitlesine sahip. Çocukların bu kutuları keşfetmesi oldukça kolay. Bu yüzden bu kutular bazı eleştirmenler tarafından çocukları hedef alan bağımlılık yapıcı kumar olarak nitelendiriliyor.

Google, Play Store politikalarını Değiştiriyor!

Bazı uygulamalardaki bu kutular, hiçbir kontrolden geçmediği için nasıl bir sisteme sahip olduklarını, vadettiği eşyaların çıkıp çıkmadığını dahi bilemiyoruz. Google’da gelen tepkilere sessiz kalmayarak bu kutuların içinden çıkabilecek eşyaların oranlarını açıklamayı zorunlu tutacak.

Google’ın ödemeler hakkındaki kurallarına “Ödeme ile rastgele ürünler veren mekanizmalar, satın alım gerçekleşmeden ürünlerin çıkma olasılığını açıklamalı” maddesini ekledi.

Uber Finans Sektörüne Giriyor: Uber Money

Bazı Ülkelerde Yasaklı!

Belçika, Bu kumar misali sisteme sahip olan oyunlar hakkında, ya oyununuzdan tamamen kaldırın yada belçika pazarından oyunu çekin kararı almıştı. Buna benzer olarak Çin 2017 yılında, ürünlerin çıkma olasılığını açıklama zorunluluğu getirmişti.

Buna ek olarak Google uygulamalara hedef kitlesini seçme zorunluluğunu da getirdi. Çocuklara yönelik içerikler aile politikalarını takip etmeli. Bununla beraber gelen reklamların kitleye yönelik olması ve çocuklardan toplanan bilgilerin açıklanması da getirildi.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz