Akıllı Kontakt Lensler Gözyaşı

 Gözyaşı ile Şarj Olan Akıllı Kontakt Lens Geliştirildi

  Google News

Göz sağlığı için kritik bilimsel gelişmeler arasında gösterilen lens teknolojileri yenilenmeye devam ediyor. En son Singapur’lu bilim insanları, akıllı göz içi lensler konusunda önemli bir gelişmeye imza attılar. Araştırma ekibi tarafından duyurulan yeni teknoloji, büyük bir sorunu ortadan kaldıracak gibi duruyor.

O halde gelin akıllı kontakt lensler ile neler sunulacak ve tam olarak nasıl bir teknolojiden söz ediyoruz detaylı olarak bakalım.

Akıllı Kontakt Lensler Gözyaşı ile Şarj Olacak

Akıllı kontakt lensler için duyurulan yeni gelişmeye göre, artık bu lensleri süresiz olarak  şarj etmek mümkün olacak. Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan yeni duyuruya göre geliştirilen yeni piller, gözyaşıyla şarj edilebilecek.

Burada lensler için gerekli olan elektriği üretmek için ise klorür ve sodyum iyonlarıyla reaksiyona giren yeni bir pil geliştirildi. Biyouyumlu malzeme ile hazırlanan yeni pil, ihtiyaç olan sodyum ve klorür iyonlarını da insan gözyaşından elde edecek.

45 mikroampere kadar çıkış üretebilen pillerin, akıllı kontakt lensler ile beraber kullanılması da mümkün olacak. Burada tek olumsuzluk ise pillerin şarj döngüsü olarak gösterilebilir. Zira bilim insanlarına göre piller maksimum olarak 200 defa şarj ve deşarj olabilecek özelliğe sahip.

Akıllı Kontakt Lensler Gözyaşı

Şarj döngüsünün bir şekilde yükseltilmesi ve pillerin biraz daha dayanıklı bir hale getirilmesi durumunda gözyaşı ile şarj olan akıllı kontakt lenslerin kullanımı giderek yaygınlaşacak gibi duruyor.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video