90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Hatırlayanlar Var mı? 90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri!

  Google News

Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğine gerçekten inanmak zor. Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojiyle daha karşılaşmayalım. Bir yandan bu hızlı gelişime ayak uyduruyoruz ama bir yandan da özlem duyduğumuz teknolojiler de yok değil.

Yaşı yetenler hatırlayacaktır özellikle 90’lı yılların sonlarına 20’li yılların başlarına doğru piyasaya sunulmuş ve ikonlaşmış olan önemli birçok teknolojik cihaz var. Dilerseniz daha fazla uzatmayalım ve ikon haline gelmiş bu geçmiş teknolojileri bir hatırlayalım.

Bir Döneme Damgasını Vurmuş Teknolojik Cihazlar

Tamagotçi ( Sanal Bebek)

Ses getirmiş dijital oyuncaklardan birisiydi. Genelde anahtarlıklara takılan ve herkesin yanında gezdirdiği bir oyuncak olarak öne çıktı. Sanal bebek olarak tanıdığımız dijital oyuncakta, minik dijital canlımıza bakmamız gerekiyordu. Onu beslemeniz ve ilgilenmeniz gerekiyordu. Tabii ki günümüz teknolojik  oyuncaklarıyla karşılaştırmak mümkün değil ama özellikle 90’lı yılların sonlarına damga vurmuş bir teknolojiydi diyebiliriz.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Microsoft Natural Klavye

İlk kez 1994 yılında piyasay sürülen Microsoft Natural klavye, ergonomi odaklı geliştirilen de ilk klavye modellerinden biri olarak öne çıkmıştı. Tüplü monitörlerin olduğu dönemlerde gündeme gelen klavye, ülkemizde çok gözükmese de dünya genelinde bir popülerlik kazanmıştı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Nokia 8110 Cep Telefonu

Tabii ki akıllı telefonlardan önce de bir telefon akımı başlamıştı. Cep telefonların kralı olarak gösterilen Nokia, 1996 yılında Nokia 8110 modelini duyurmuştu. İkonik cep telefonu, Nokia 3310 modelinden de öne gelen telefon oldu. Anteninin küçültümesi ve sürgülü kapak tasarımı ile ilgi odağı olmuştu. İlk Matrix filminde de Keanu Reeves’in kullandığı telefon olarak tarihin tozlu sayfalarına not düşüldü.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Walkman ve MP3 Çalarlar

90’lı yıllarda popüler olan Walkman ve MP3 çalar cihazlar, şimdinin dijital müzik servislerinin yerini tutuyordu. Özellikle Sony bu konuda çok önemli adımlar attı. Walkman adıyla satışa sunduğu ürünler, milyonlarca sattı. Tabii ki günümüzde unutulan teknolojik cihazlar arasında boy gösterdiler.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

HP LaserJet Yazıcılar

90’lı yıllarda ve hatta 20’li yılların başlarında sunulan yazıcılar öyle küçük modeller değildi. Şimdi ki gibi mini modern cihazların yerine bel boyuna gelen yazıcıları görüyorduk. O dönemde de popülerliği yakalayan HP LaserJet serisi yazıcılar olmuştu.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Sony PlayStation

Listenin unutulmazı kesinlikle ilk PlayStation oyun konsolu. 1995 yılında piyasaya çıkan ilk konsol, bir nesle oyunu sevdiren konsol oldu. Sega atari serilerinin popülerliğinin düşmesine neden olan oyun konsolu olarak da kendisini göstermişti. Dünya çapında milyonlarca sattı ve Sony’nin oyun departmanını bu günlerine kadar taşıdı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Furby Oyuncak

İlk kez 1998 yılında piyasay sunulan Furby, kesinlikle o dönemin en popüler oyuncağı oldu. Hareketli yapısı ile ilk teknolojik oyuncaklar arasında da gösterilen Furby, 40 milyonun üzerinde satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Nokia 5110 Cep Telefonu

1998 yılında piyasayasa sunulan cep telefonu, Nokia’nın yenni nesle geçtiği bir cep telefonu olarak gösterilmişti. Şimdi ile karşılaştırdığınız zaman, çok eski bir teknoloji olarak gözüküyor ama o dönem ışıklandırılmış tuşları ve küçültülmüş anteni ile ilgi odağı olmayı başardı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Nintendo GameBoy

90’lı yıllarda popülaritesi tavan yapan cihazlardan olan Nintendo GameBoy, oyunu yanınızda taşımanızı sağlıyordu. 90’lı yılların ikonik teknolojileri arasında kesinlikle yer bulmayı hak etmiş olan GameBoy’un zaman içerisinde birçok benzer rakibi piyasaya çıktı. Yılan oyunu ve Tetris gibi yapımlarla meşhur olan cihazlardı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Taşınabilir DVD Oynatıcılar

Çok kısa bir süre popüler kalan taşınabilir DVD oynatıcı cihazlar, ilk kez Panasonic tarafından sunulmuştu. Özellikle araçlarda tercih edilen taşınabilir DVD oynatıcılar, hareket halindeyken film keyfine erişmenizi sağlıyordu. Tabii ki artık Netflix gibi devler var. 🙂

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Sony AIBO

90’lı yıllarının sonunda piyasaya sürülen AIBO, dönemin en pahalı oyuncaklarından biri olarak öne çıktı. Küçük bir robot köpek olarak tanıtılan oyuncak, evcil hayvanların yerini alabilecek bir oyuncak olarak görülüyordu. Fiyatının çok uçuk olması, yaygınlaşmasını etkiledi ama sevilen bir proje olarak hafızalara kazındı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Nintendo 64

İlk kez 1996 yılında hayatımıza giren Nintendo 64, kartuşlarla çalışan bir atari olarak tanımlanabilir. Döneminin en güçlü konsol cihazlarından biri olarak değerlendirilen Nintendo 64, Super Mario oyununu da meşhur etti. Super Mario 64 oyun kasetleri satışa çıkmıştı.

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

90’ların İkonik Teknolojik Ürünleri

Bizim aklımıza gelenler bunlar. Sizin de o yıllarda unutamadığınız teknolojik ürünler varsa yorumlarınızı bekleriz. Nereden nereye gelmişiz öyle değil mi? 🙂

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video