Huawei Mali İşler Müdürü Kanada’ABD’nin Talebi Üzerine Tutuklandı!

Çin telekomünikasyon devi Huawei'nin baş mali yetkilisi, ABD'nin İran'ın yaptırım iddialarını ihlal ettiği iddiasıyla Kanada'da tutuklandı. Huawei CFO Meng Wanzhou.Ayrıca Huawei kurucusu Ren Zhengfei'nin kızı olan Meng Wanzhou, Cumartesi günü Vancouver'da tutuklandı ve ABD'ye iade edileceği konuşuluyor.  Tutuklanmanın ABD'nin talebi üzerine olması tüm dikkatleri ABD'den gelicek açıklamaya yöneltti.

Kefalet İle Serbest Kalabilir!

Kanada Adalet Departmanı Çarşamba günü Globe and Mail gazetesine verdiği demeçte . Bir bölüm sözcüsü gazeteye verdiği demeçte Cuma günü kefaletle ilgili bir duruşma yapıldığını söyledi.Çin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kanada ve ABD'nin tutuklama nedenini netleştirmediğini ve Reuters'in bildirdiğine göre Kanada'daki Çin konsolosluğunun Meng'e yardım sağladığını söyledi . Meng'in tutuklanması, Çinli yetkilileri kızdırdı ve ABD ile olan ticaret savaşında geçen 90 gün süren ateşkes konusunda şüpheler yarattı .

Kanada Adalet Bakanlığı Açıklama Yapmadı

2012 yılında, Çin telekomünikasyon devi, bu tür satışları yasaklayan yaptırımları ihlal etmek için kısıtlı bilgisayar ekipmanlarını İran'a satmak için bir planla bağlantılıydı .Kanada Adalet Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Huawei temsilcileri, basına henüz her hangi bir açıklama yapmadı.

İlgili Etiketler