PC HocasıYazılımIntel XeSS için Yeni Detaylar Açıklandı! AMD ve Intel’e Rakip

Intel XeSS için Yeni Detaylar Açıklandı! AMD ve Intel’e Rakip

   

Çok yakın zamanda AMD FSR 2.0 teknolojisinin tanıtıldığını gördük. Yeni görüntü yükseltme teknolojisi konusunda tüm detayları sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise bu teknolojiye yeni bir rakip geldiğini görüyoruz. Bu kez Intel XeSS teknolojisini konuşacağız.

Yaklaşan etkinliği öncesinde yeni görüntü yükseltme teknolojisi için ek açıklamalar yapan Intel, AMD’nin ve Nvidia’nın sunduğu ayrıcalıkları hedef alacağını da net olarak göstermiş oldu.

Peki bu yeni teknoloji hakkında neler biliyoruz? Intel’in son açıkladığı bilgiler de neler var?

Intel XeSS Nedir? Nasıl Sonuçlar Veriyor?

Intel XeSS; uzamsal ve zamansal verileri kullanarak yapay zekanın da gücünden yararlanıp, maksimum kalite ve maksimum FPS değerine odaklanan bir görüntü yükseltme teknolojisi olacak.

Intel’in yeni teknolojisi, yükseltilmiş olan çıktı görüntüyü oluşturmak adına hem uzamsal hem de zamansal veriler olan hareket verileri gibi verileri kullanacak.

Tüm bu veriler, eğitimli bir yapay zeka biriminden geçirilecek ve burada daha iyi sonuçlar elde etmek adına makine öğreniminden de yararlanılacak.  Ayrıca burada kenar yumuşatma teknolojisinin de yer alacağını ve görüntülere dahili olarak kenar yumuşatmaların da uygulanacağını ekleyelim.

Intel XeSS

Yapay zekanın da gücünü kullanarak Intel XeSS teknolojisinden en iyi sonuçları almak için yeni harici grafik birimleri Xe-HPG modellerine sahip olmak gerekecek. Bu serilerde yer alan XMX matris birimleri, donanımsal yapay zeka desteğiyle beraber Intel’in yeni teknolojisinin tam performanslı sonuçlar vermesini sağlayacak.

Bunun dışında Intel, çok daha geniş bir ürün desteği sunması adına Intel XeSS teknolojisinin farklı bir sürümünü de sunacak. DP4a üzerinden ilerleyecek olan bu sürüm, çok daha fazla GPU birimi tarafından desteklenecek. Ama tabii ki dediğimiz gibi yeni görüntü yükseltme teknolojisinin en iyi sonucu verdiği seriler, Intel’in kendi grafik birimi serileri olacak.

Intel XeSS

XeSS Çok Sayıda Kalite Moduyla Gelecek

Son açıklanan bilgilere göre, Intel XeSS görüntü yükseltme teknolojisi kalite modları açısından da zengin olacak. Yakın zamanda FSR 2.0 teknolojisini incelediğimiz zaman, kalite modlarının geniş bir aralıkta tutulduğunu söylemiştik.

Intel, bu adımı biraz daha öteye taşıyor. Söylenene göre tam 5 kalite modunun olduğunu göreceğiz. Bunlar;

  • 1.3X ölçekleme sunan ultra kalite modu
  • 1.5x ölçekleme sunan kalite modu
  • 1.7x ölçekleme sunan denge modu
  • 2.0x ölçekleme sunan performans modu
  • 2.3x ölçekleme sunan ultra performans modu olacak.

Intel XeSS

Intel bu yeni modlar üzerinden bir karşılaştırma da sundu. Markanın söylediğine göre testlerde;

  • Ultra kalite modunda 1440p ile 4K çözünürlükler için performans %27 oranına kadar artış gösteriyor.
  • Ultra performans modunda ise 1440p ile 4K çözünürlükler için performans %97 ile %153 oranına kadar artış gösteriyor.

Tabii ki bunlar Intel’in yaptığı testler sonucunda elde ettiği veriler. Üstelik testler, yeni teknolojide tam performans veren Alchemist GPU birimine dayanıyor. Beklememiz ve son kullanıcı testlerine göre değerlendirmemiz lazım. Eğer bu değerler doğruysa ve ürün desteği de denildiği gibi geniş tutulacaksa, AMD ile Nvidia rakiplerini bulmuş demek olacak.

Son kullanıcı testlerini ve açıkçası karşılaştırmaları merakla bekliyoruz ama Intel hala tarih konusunda da bir açıklama yapmış değil. Sürekli yeni testler ve açıklamalar geliyor ama şimdilik çıkış tarihini veren yok. 🙂

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/intel-xess-icin-yeni-detaylar-aciklandi-amd-ve-intele-rakip-125311/ linkinden 26.05.2022 17:05:26 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial