PC HocasıHaberlerKanada Hükümeti, Üşenmeden Sıkılmadan Her Bir Sigara Dalının Üzerine Uyarı Yazacak

Kanada Hükümeti, Üşenmeden Sıkılmadan Her Bir Sigara Dalının Üzerine Uyarı Yazacak

   

Bildiğiniz üzere son yıllarda ülkemizde satılan sigara/tütün paketlerinde tek tip paket uygulamasına geçiş yapılmıştı. Bu uygulama uzun yıllardır birçok ülke tarafından uygulanmaktayken ülkemize son üç yıl içerisinde uygulanmaya başlandı.

Dünya ülkeleri arasında sigara paketlerinde “tek tip paket” uygulamasına geçecek olan Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada, 2023 yılı itibariyle yeni düzenlemeyi yürürlüğe koymayı hedefliyorken yürürlüğe girecek olan uygulama hakkında çok enteresan bir bilgi ortaya çıktı.

Sigara kullanımın gün geçtikçe yaygınlaşması ve daha genç nüfus tarafından tercih edilme sebebi olmasıyla birlikte caydırıcılık olması açısından farklı ve renkli sigara paketlerinde siyah fon üzerine sigara ve tütün ürünlerinin zararlarını anlatan görsel destekli yazılar kullanılmaya başlanmıştı.

Yurt dışında kimi ülkelerde sigara paketleri orijinal nostaljik havasını muhafaza ediyorken; Fransa, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde “tek tip paket” uygulaması yürütülüyor. Şimdi ise Kanada caydırıcılık konusunda tek tip paketin yanı sıra daha farklı bir uygulama yürütecek.

Bir sigara paketinde bulunan 20 dal sigaranın üzerine tek tek uyarı yazılacak

Kanada, tek tip paket uygulamasının yanı sıra yalnızca paketlerin üzerinde uyarı sunmayacak ve üşenmeden her bir sigara dalının üzerine uyarı yazdıran tek ülke olacak. Böylelikle sigara tüketen kişilerin her bir sigara içerken uyarıyı görmesi ve sigara içmekten vazgeçmesi hedefleniyor.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video