Mastercard Şüpheli Kart İşlemlerine Karşı Yapay Zeka Geliştirdi

Günümüzde her şey gibi ödemeler de dijitalleşirken, dolandırıcılıkla savaşmak ve güvenliği sağlamak, ödeme teknolojileri dünyasının bir numaralı gündemi haline geldi. Javelin Danışmanlık Hizmetleri’nin araştırmasına göre geçersiz olmadığı halde geçersiz sayılan işlemlerin yıllık maliyeti 118 milyar $ ve bu da gerçekten hileli işlemlerdeki toplam kaybın(9 milyar $) 13 katı. Kart kullanıcısının yaşadığı zaman kaybı ve hayal kırıklığı da cabası. Mastercard’ın yapay zeka teknolojilerini kullanan Decision Intelligence uygulaması, gerçek ödeme işleminin geçersiz sayılmasının önüne geçerken, güvenlikten ödün vermemesiyle daha güvenli ve aksama olmadan internet alışverişi sunacağı bilgisi verildi.

 

Decision Intelligence™ Nasıl Çalışıyor?

Mevcut sistemler, karmaşık algoritmalarla taradıkları verileri analiz ederek bir risk puanı oluşturuyor, daha sonra bu analizi mevcut dolandırıcılığı azaltma sistemleriyle birleştiriyor. Ancak her işleme aynı analiz uygulandığından dolayı, bu sistem çoğu zaman gerçek alışverişlerin de riskli olarak algılanıp geçersiz sayılmasına sebep olabiliyor. Mastercard’ın bu yeni teknolojisi ise, o tüketicinin kendi alışveriş geçmişi, kart kullanım alışkanlıkları gibi gerçek zamanlı verilere dayanarak, normalin dışında bir davranış sergilendiğinde uyaracak şekilde ayarlanmıştır.

 

Temel bir tüketici sorununa çözüm getirdiklerine değinen Mastercard Kurumsal Güvenlik Çözümleri Başkanı Ajay Bhalla, bu teknolojinin aynı zamanda bankaların ve işletmelerin tüketici nezdindeki kredisini yükselteceğini ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacağını da belirtti.

 

İlgili Etiketler