MediaTek Helio G90 Oyun Odaklı Mobil Çip Setlerini Duyurdu!

Tayvanlı yonga üreticisi MediaTek, en son amiral gemisi işlemcileri Helio G90 ve G90T'yi açıkladı. Çipler, Qualcomm ve Huawei'nin en son amiral gemisi işlemcileriyle aynı ARM Cortex-A76 ve A55 çekirdeklerini kullanan, 2.05 GHz hızında saatlenmiş bir sekiz çekirdekli işlemci içerir . MediaTek yongası ayrıca 800MHz'e kadar hıza sahip ve 10GB'a kadar LPDDR4x RAM desteği içeren bir Mali G76 GPU içeriyor.

G90 ve G90T, MediaTek'in oyun odaklı G Serisi serisindeki ilk SoC'lar (çip üzerindeki sistem). Akıllı telefon oyunlarının performansını artırmak için tasarlanmış çeşitli özelliklerden oluşan şirketin “HyperEngine” teknolojisini dediği şeyleri de içeriyor. Çipler HDR10'u destekliyor ve ayrıca MediaTek'in Wi-Fi kalitesinin ne zaman bozulduğunu algılayabildiğini ve otomatik olarak bir LTE bağlantısını yedekleme olarak kullandığını söylediği akıllı bir ağ tahmin motoruna sahipler. Çiplerde ayrıca dokunmatik ekran kontrollerinin daha duyarlı hissetmesini sağlamak için “hızlı yanıt motoru” özelliği de bulunuyor.

MediaTek'in duyurusu, yeni çiplerinin Razer Phone 2 veya Asus ROG Phone 2'ye benzer oyun odaklı akıllı telefonlar konusunda pazar payı hedeflediğini belirtti. Görünen o ki MediaTek yeni G90 serisi ile MediaTek, bir oyun pazarından bir dilim yakalamayı planlıyor.

İlgili Etiketler