Microsoft, 60.000 patentini Linux’a yardımcı olmak için açık kaynak haline getiriyor

Microsoft, bugün , Linux'u patent davalarından korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir patent grubu olan Açık Buluş Ağına (OIN) katıldığını duyurdu . Bu, şirketin kütüphanesini 60.000'den fazla patenti açık kaynak haline getirdi ve ZDNet üzerinden OIN üyelerine açık hale getirdi .

OIN, 2,400 şirket için Linux için bir lisans platformu bireysel geliştiricilerden Google ve IBM gibi büyük şirketlere kadar - ve tüm üyeler, telif hakkı olmaksızın diğer OIN lisansları arasında hem OIN'e ait patentlere hem de çapraz lisanslara erişebilirler.

Microsoft birleştirme, her iki taraf için de ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır: OIN, Microsoft'tan binlerce yeni patent alır ve Microsoft, geçmişte bıraktığı açık kaynaklı topluluğa gerçekten yardımcı oluyor. Microsoft'un bulut ve girişim grubunun başkan yardımcısı Scott Guthrie, ZDNet'e verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Açık kaynaklı projeleri IP davalarından korumak istiyoruz, dolayısıyla patent portföyümüzü OIN'e açıyoruz.”

Microsoft'un neler sunduğuna dair istisnalar vardır - özellikle, birçok nedenden ötürü mantıklı olan Windows masaüstü ve masaüstü uygulama kodu - ancak aksi halde Microsoft açık kaynak kodludur. Ve sonuçta, tüm geliştirici topluluğu için iyi bir şey.

İlgili Etiketler