PC HocasıİnternetMicrosoft, Internet Explorer’ın Fişini Çekiyor

Microsoft, Internet Explorer’ın Fişini Çekiyor

 

Hantal olarak bilinen ve genellikle hatalarla dolu olan Internet Explorer artık tarih oluyor. Microsoft tarafından açıklanan kararda Internet Explorer 8, 9 ve 10 sürümleri artık desteklenmeyecek.

INTERNET EXPLORER NEDEN KAPATILIYOR ?

Microsoft’un en başarısız tarayıcılarından olarak bilinen ve kullanıcılar tarafından sürekli eleştirilen Internet Explorer kendisini bir türlü doğrultamadığı için Microsoft tarafından 8, 9 ve 10 sürümlerinin desteğinin kesileceği kararı şirket tarafından alındı.

Kullanıcıların mağdur olmaması için 12 Ocak tarihinde kullancıları yeni tarayıcılarına teşvik edecek yönlendirmeler yapacaklar. Bu yönlendirmeler sonucunda yeni tarayıcıyı kurarken, aynı zamanda da Internet Explorer cihazlardan kaldırılmış olacak.

internet-explorer-hata

ARTIK IE KULLANAMAYACAK MIYIZ ?

Desteğin sonlandırılması demek artık kullanamayacağımız anlamına gelmiyor tabii ki. Ancak tüm destek çekildiğinde artık tarayıcı tüm güvenlik açıklarına karşı savunmasız olacak ve hiçbir güncelleme ve teknik destek almadan kullanılabilecek. Bu da kullanıcılar için büyük bir risk olduğundan dolayı kaldırılması konusunda Microsoft ısrarcı davranacak.

Microsoft’un yeni tarayıcısı olan Microsoft Edge‘ye geçiş için teşvikler başlayacağı gibi, kullanıcılara “End Of Life” bildirimi ile haber edilecek.

115 MİLYON INTERNET EXPLORER KULLANICISI VAR

Tüm dünya genelinde aslına bakılırsa Internet Explorer kullanıcı sayısı hiç de az değil. 115 milyon kullanıcı hala eski sürümleri kullanmaya devam ettiği için büyük güvenlik riski kullanıcıları tehdit etmeye başladı.

Tarayıcılarını değiştirmemekte ısrar eden kullanıcıların banka girişleri, şifre işlemleri veya saklı olan datalarına erişimler çok daha kolay sağlanabileceği için Microsoft bu konuda kullanıcıları yeni Microsoft Edge ile değiştirmeleri konusunda uyaracak.

Ülkemizde pek de sevilmeyen Internet Explorer‘in son kullanım tarihi giderek yaklaşıyor. 12 Ocağa kadar eğer Internet Explorer kullanıyorsanız Microsoft Edge‘ye geçmenizi öneririz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/microsoft-internet-explorerin-fisini-cekiyor-3293/ linkinden 16.10.2021 05:10:20 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad