NVIDIA RTX A6000

NVIDIA RTX A6000 İş İstasyonu Ekran Kartı Satışa Çıktı

  Google News

Bu yıl yeni mimarinin gücünü kullanan NVIDIA, yakın zamanda yeni iş istasyonlarından biri olan NVIDIA RTX A6000 modeli hakkında bilgileri paylaşmıştı.

Yine GA102 GPU biriminin kullanıldığı ancak bu kez yeni GPU’nun tüm sınırlarının zorlandığı seri, içerik oluşturma ve AI uygulamaları odaklı olarak tasarlanmış bir model olarak öne çıkmıştı.

Satışını ve en önemlisi de fiyatını merakla beklediğimiz iş odaklı ekran kartları için beklenen haber de sonunda geldi. Kartların fiyatları açıklandı ve bu model piyasaya sürüldü.

NVIDIA RTX A6000 özellikleri ve fiyatı

Fiyattan konuşacağız ama önce özelliklerimizi bir hatırlayalım. Zorlu iş yüklerinin altıdan kalkabilecek olan yeni kart, 10.752 CUDA çekirdeğine sahip. Yani GPU biriminin tüm kapasitesi kullanılıyor.

NVIDIA RTX A6000

Performans kısmında 35.58 TFLOP değerlerinin görüldüğü kartın, RTX 3090 modeliyle karşılaştırıldığı zaman %8.7 oranında daha hızlı olduğu da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Bellek kısmında ise RTX 3090 modeline göre daha yüksek bellek kapasitesi kullanılıyor. 48 GB GDDR6 belleği olan NVIDIA RTX A6000, 384 bit veri yolu kullanmaya da devam ediyor.

Yeni iş odaklı kartın TDP değerinin 300W olduğunu ve ekran girişleri kısmında da yine standartları yakalayan 4 adet DisplayPort 1.4 girişinin sunulduğunu ekleyelim.

Tüm bu özellikleri ile markanın yeni iş istasyonunun fiyatı ise 4650 dolar olarak açıklandı. Fiyatlar RTX 3090 modelleriyle karşılaştırıldığı zaman arada çok ciddi bir fark ortaya çıkıyor. Ama iş istasyonu odaklı kartlar genelde biraz daha pahalı oluyor.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video