PC HocasıPCPC’den Ekran Görüntüsü Yakalama!

PC’den Ekran Görüntüsü Yakalama!

  arctis 7+   arctis 7+

Merhabalar, bugün sizlere bilgisayarımızdan ekran görüntüsü yakalamak için tasarlanmış bu işi ciddi seviyede kolaylaştıran LightShot isimli programı tanıtacağım. 

Bilgisayar da hali hazırda PrintScreen tuşu olduğu için ekstra programa ne gerek var diyenler olacaktır ama sıklıkla bu işi yapmanız gerekiyorsa tuşu kullanarak ekran görüntüsünü kopyalayıp paintten kaydedip siteye yüklemek ciddi zaman kayıplarına neden olabiliyor. Bunun yerine sadece 2.6 Mb boyuta sahip programı indirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Programı internette aratarak rahatlıkla bulabilirsiz, ayrıca Chrome tarayıcı eklentisi olduğunu belirtmekte de fayda var.

Programı her ekran görüntüsü almak istediğinizde çalıştırmanıza gerek yok, PrintScreen tuşuna bastığınızda kendiliğinden aktif oluyor ve bu da programı  kullanışlı yapan özelliklerden. 

  • PrnScrn tuşuna bastığınızda ekran hafif kararak sizden taralı alan seçmenizi istemekte, seçtikten sonra ise aşağıdaki gibi bir bölüm bizi karşılıyor;

  • İstediğiniz alanı seçtikten sonra belirlediğiniz alanın alt köşesinde küçük araç çubukları beliriyor.

  • Sağdaki araç çubuğunda yazı ekleme, çizme, işaretleme gibi işlemleri yapabiliyorken aşağıda bulunan araçlar arasında ise kaydetme kopyalama gibi işlevler mevcut. Aşağıda butonların işlevlerini bulabilirsiniz.

Benim en çok hoşuma giden seçtiğimiz alanı online bir siteye yüklemeye yarayan kısım. Normalde ekran görüntüsünü alıp, painte yapıştırdıktan sonra tarayıcıdan bir resim sitesine girip kaydettiğimiz resmi upload edip ancak linke ulaşabilecektik ki, bu program ile sadece PrintScreen tuşuna basıp alanı seçip yüklememiz yeterli. Ayrıca seçtiğiniz alanda bulunan görselin benzerlerini Google‘da arayan kısımda epey iş görebilir 🙂 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/pcden-ekran-goruntusu-yakalama-22068/ linkinden 19.01.2022 21:01:52 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

4 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner