PC HocasıGiyilebilir TeknolojilerPlaystation VR Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Playstation VR Çıkış Tarihi ve Özellikleri

 

Sony Computer tarafından Playstation 4 sistemine özel üst düzey oyun deneyimi için geliştirmiş olduğu Playstation VR (PS VR) sanal gerçeklik sistemi 15 Ekim 2016 tarihinde tüm dünya genelinde satışa çıkacak. Peki Playstation VR sanal gerçeklik sisteminde bizleri neler bekliyor ?

Playstation VR Türkiye Fiyatı Ne Olacak ?

Tüm dünya ile aynı gün içerisinde satışa çıkacak olan Playstation VR sanal gerçeklik sistemi Ekim 2016’da piyasada olacak. Sistem Amerika’da 399 Dolar, Japonya’da 44.980 Yen, Avrupa’da 399 Euro ve Asya’da 349 Sterlin ile satışa sunulacak. Türkiye satış fiyatı ise önümüzdeki günlerde belli olacağı gibi, bizim tahminimiz vergiler dahil 1299 TL olacağı yönünde.

Oyun deneyimini en üst noktalara taşıyabilmek için geliştirilen Playstation VR sanal gerçeklik sistemi üzerinde şimdiye kadar 230’un üzerinde geliştirici ve yayıncı çalışmış. Sistemin testi ve gerçekleştirilmesi için deneyimler 160’ın üzerinde farklı oyun ile geliştiriliyor. Hemen aşağıdaki videodan oyun performansını inceleyebilirsiniz.


Farklı Bir Oyun Deneyimi Olacak

Sony Computer Entertainment INC Başkanı ve aynı zamanda Global CEO’su olan Andrew House yaptığı açıklamada: PS VR‘ı 2014 oyun geliştiricileri konferansında ilk kez görücüye çıkarttığımızdan bu güne kadar, gerek oyun severler gerekse geliştiricilerden sürekli destek aldık. Bu ürünün piyasaya çıkış tarihini bekleyen herkese ve göstermiş oldukları sabır için çok teşekkür ediyoruz. PS VR‘ın sunduğu olağan üstü deneyimi tüketiciler test ettiklerinde gerçekten vazgeçemeyeceklerini görecekler. Bu konuda sabırsızlanıyoruz.” açıklamalarını yaptı.

Açıkçası şimdiye kadar gerçekleştirilen sanal gerçeklik cihazlarındaki testler ve müşteri yorumları olayların nereye sürüklendiğini çok iyi özetliyor. Şahsen Playstation VR‘ın çıkmasını ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Düşünsenize, bir Call Of Duty, bir Need For Speed, bir Flight Simulator oynadığınızı düşünün. Gerçekten içinde olup, bu keyfi hissetmek pahabiçilmez bir deneyim olacaktır.

Playstation VR-Fiyat
Hangi Oyunlar İle Uyumlu Olacak ?

Playstation 4 ile uyumlu olarak çalışacak olan PS VR tabii ki ilk etapta uyumlu oyunlar ile birlikte çalışacak. Sony bunun için hazırlamış olduğu oyun listesini de bizlerle paylaştı. Yani ilk etapta toplamda 50 adet uyumlu oyun bizleri bekliyor olacak.

Uyumlu Oyun ve Geliştirici Listesi

* Star Wars Battlefront serisi

* NBA 2k16

* WWE 2k16

* Need For Speed

* Eagle Flight

* Until Dawn: Rush of Blood

* RIGS: Mechanized Combat League

* Wayward Sky

* EVE: Valkyrie

* Headmaster

* Rez Infinite

Sinematik Mod Sürprizi

Sony aynı zamanda Playstation VR için geliştirmiş olduğu, kullanıcıların baş üniteleri takılıyken ekranın 6 çok çeşitli içeriklerinin keyfini çıkartabilmeleri için Sinematik mod da yerleştirmiş. Sinematik mod için desteklenen içerikler arasında, Share Play ve Live from Playstation gibi PS4 özellikleri yer alıyor.

Kullanıcılar aynı zamanda tüm yönlü kameralar ile çekilmiş olan 360 derece video ve fotoğraflarda, fiziksel olarak kendilerini sahnenin tam ortasında hissetmelerini sağlayacak PS4 Media Player üzerinden PS VR’da kaydetme imkanları olacak.

Aslına bakarsanız sanal gerçeklik cihazını test etme şansınız oldu mu bilmiyorum ama bu deneyimi kesinlikle yaşamanızı öneriyorum. Ayrıca en sevdiğimiz oyunları da artık bu teknolojiler ile birlikte oynayabilecek olmak beni daha çok sabırsızlandırıyor. Gelin şimdi de Playstation VR‘ın teknik özelliklerine göz atalım.

Playstation VR Özellikleri

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Hocam bu sanal gerçeklik cihazları çok güzel ama ülkemiz için biraz ileri teknoloji diyebilirim. Playstation VR ile de birleşince tadından yenmez gerçekten.

    • Müthiş abi ama para yok, biz playstation vr için biriktirersek bu parayı yıllar alır 🙂

  • Hocam 1299 TL pahalı değil mi ya ? Playstation 4 almaya kalksak bir de bu çıktı şimdi ikisi birlikte 2500 TL’yi geçiyor rahatlıkla

    • Merhaba Hüseyin Külçek,

      Ne yazık ki Sony tarafından belirlenen sanal gerçeklik cihazının piyasa fiyatı bu şekilde olacak. Açıkçası bu cihazın oyun dünyasına katacağı katkı efsane olacaktır.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video