reklam
Ana SayfaDonanımRaspberry Pi 4 Tanıtıldı

Raspberry Pi 4 Tanıtıldı

Raspberry Pi Foundation, Raspberry Pi 3B modeline göre 3 kat daha hızlı olan Raspberry Pi 4 modelini tanıttı.

Cihazın asıl tanımını yapacak olursak, tamamen tek board üzerine kurulmuş, ilki 2009 yılında çıkartılan ve halen geliştirilmeye devam eden kredi kartı büyüklüğündeki tam donanıma sahip mini bilgisayar olarak nitelendirebiliriz.  Raspberry Pi 4 farklı RAM seçeneği, Gigabit Ethernet, Wi-Fi ve videoları 4K 60 FPS oynatabilme özelliği de eklenerek daha güçlü hale getirildi.

Gücünü 4 çekirdekli ve 1.5 GHz frekans hızında çalışan ARM Cortex-A72 yonga setinden alan Raspberry Pi 4, eski modellerin aksine artık farklı RAM seçenekleri ile beraber geliyor. Eski modeller hep 512MB ve 1GB RAM seçeneği sahipti. 1GB , 2GB  ve 4GB RAM ile gelen bu minik bilgisayar üzerinde ayrıca USB-C, 2x Micro HDMI portu, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0 ve Gigabit Ethernet portunu barındırıyor. 

Razer, Blade Stealth Gaming Laptop'unu Yeniledi

Fiyatlandırmaya bakacak olursak 1GB RAM kapasitesine sahip versiyonun, 35 dolar, 2GB’lı versiyonun 45 dolar ve 4GB RAM kapasitesine sahip olan üst model ise 55 dolar fiyat etiketi ile birçok ülkede satışa sunulmuş durumda. Yakın bir zamanda ülkemize gelmesi beklenen Raspberry Pi 4’ün nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.