PC HocasıHaberlerRekabet Kurumundan, Google Hakkında Yeni Bir Açıklama Geldi

Rekabet Kurumundan, Google Hakkında Yeni Bir Açıklama Geldi

Rekabet kurumu, son günlerin en çok merak edilen Google’ın android lisanlarını iptal etmesine yönelik yaşanılan anlaşmazlıklar ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın Türkiye’den çekilebileceği gündeme bomba gibi düşmüştü. Google, Rekabet kurumu ile aralarında yaşanılan bir anlaşmazlık olduğunu ve görüşmelerin sürdüğünü belirtmişti.

Bugün itibarıyla yeni bir açıklama daha yayınlayan Rekabet Kurumu, Google’ın Türkiye’deki yükümlülüklerini tıpkı diğer ülkelerdeki gibi eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini açıkladı.

REKABET KURUMU TARAFINDAN YAYINLANAN AÇIKLAMA

Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır.
Bu kapsamda temel olarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu tekele yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu diğer pazarlarda, özellikle de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak veya güçlendirmek amacıyla kötüye kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır.

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.

Bu çerçevede, Google’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) uyarınca idari para cezası verilmiş, ayrıca Kanun kapsamında ihlal sayılan uygulamalara son verip gerekli uyumu sağlaması için 6 ay süre tanınmıştır.

İlgili süre 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve aynı tarihte Google ilgili sözleşmelerde yaptığı değişiklikleri Rekabet Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

Google’ın soruşturmaya konu uygulamaları Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzer soruşturmalara konu olmuştur. Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır.

Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, Kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

PC test programı 3DMark11, 14 Ocak 2020 tarihinde kapanıyor

Bu açıklamanın ardından önümüzdeki günlerde Google’ın yapacağı yeni açıklamalar merakla bekleniyor. Bakalım gerçekten söylediği gibi yeni cihazlar için android desteğini çekecek mi, yoksa Rekabet Kurumu’nun açıklamada belirttiği şartlara uyacak mı?

Siz hangi tarafdasınız? Google mı, Rekabet Kurumu mu ?

Yazar Hakkında

Sinan Akyüz

Sinan Akyüz

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement