Salı, Mayıs 28, 2024

Son Dakika: “Rekabet Kurumu WhatsApp için Soruşturma Başlattı”

Paylaş

silkroad gaminggentr

WhatsApp gizlilik sözleşmesi değişikliğinin yankıları sürüyor. Bir yandan uygulama kullanıcı kaybetmeye devam ediyor bir yandan ise açıklamalar ardı ardına geliyor. En son Facebook tarafından yapılan açıklamayı dile getirdik.

Şimdi ise ülkemizde konuya ilişkin yeni bir karar alındığı açıklandı. Rekabet Kurumu tarafından bir açıklama yayınlandı ve WhatsApp’a soruşturma açıldı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi için soruşturma açıldı!

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Bakanlık, KVKK, Rekabet Kurumu ve BTK konu hakkında bir araya gelecek ve bir toplantı düzenleyecek.

Bu kararın açıklanmasının hemen ardından da Rekabet Kurumu tarafından bir açıklama daha yapıldı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi

Yapılan açıklamada Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatıldığı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunun durdurulduğu söylendi.

Facebook’un 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6.maddesini ihlal edip etmediği konusunda bir soruşturma açıldığı söylendi ve bu soruşturma kapsamında da karara varılacağı belirtildi.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi için yapılan açıklamaları okumak isterseniz, aşağı yapılan açıklamayı da ekliyoruz.

Açıklama:

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsAppkullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir.

Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Oğulcan Özsezgi
Oğulcan Özsezgi
Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler