PC HocasıHaberlerSony En Gelişmiş 4K HDR Ultra HD TV olan Z Serisini Piyasaya Sürüyor

Sony En Gelişmiş 4K HDR Ultra HD TV olan Z Serisini Piyasaya Sürüyor

   

Üreticilerinin tam olarak arzuladığı şekilde görüntü sağlayan, gerçek dünyayı oturma odanıza taşıyan yeni nesil TV teknolojisi

 

Sony, daha derin siyahlar ve daha parlak beyazları yeniden üretme yeteneği sayesinde gerçeğe çok yakın renkleri ile televizyon ekran teknolojisinde yeni nesli temsil eden Z9D serisini duyurdu. Yeni amiral gemisi olan Z serisi, Sony’nin aralarında ödüllü X900D serisinin de bulunduğu mevcut premium 4K HDR Ultra HD TV’leri yelpazesinde en üst sırada yer alıyor. Bu seri için kullanılan “Z” harfi, ekran teknolojisinde gerçekleştirilen muazzam hamleyi ve ulaşılan en üst düzeyi simgeliyor. Bu ilerleme sayesinde Sony, üreticilerinin tam olarak arzuladığı görüntüyü sunabilmek için Extreme Contrast’ı ve daha da gerçekçi, doğru renkler ile 4K Yüksek Dinamik Aralığını (HDR) yepyeni bir boyuta taşıyor.

 

ZD9_Z9D_side_desktop

 

Yeni Z9D serisi, olağanüstü kontrast ve gerçeğe oldukça yakın geniş renkler elde etmek üzere yeni geliştirilen 4K HDR Processor X1™ Extreme 4K görüntü işlemcisi ve eşsiz arkadan aydınlatma teknolojisi olan Backlight Master Drive™’ı içinde barındırıyor. Yeni Seri ayrıca, ekranlarda bugüne kadar mümkün olandan daha fazla derinlik, doku ve gerçekçilik ile çok daha etkileyici bir görsel deneyim sunuyor.

 

40 kat daha gerçek görüntüler

 

Yeni 4K HDR ProcessorX1™ Extreme, en gelişmiş 4K HDR görsel deneyimi sunmak için geliştirildi. Tanınmış 4K Processor X1™ işlemciye göre yüzde 40 daha fazla gerçek zamanlı görüntü işleme ile daha iyileştirildi. Yeni eklenen teknolojiler olan nesne tabanlı HDR remaster, çift veri tabanı işleme ve Super Bit Mapping™ 4K HDR sayesinde 4K HDR içerikleri tamamen yepyeni bir düzeye taşıyacak.

 

Nesne tabanlı HDR remaster, sahnedeki görüntüleri analiz edip, her nesnenin renk ve kontrastını teker teker düzelterek, sahneleri gerçek yaşamdaki detaylı doku ve görünümleri ile yeniden üretebiliyor. Bu teknoloji, aynı zamanda standart dinamik aralıklı HD içerikleri 4K HDR’a yakın bir kaliteye de yükseltiyor.

 

4K HDR Processor X1 Extreme, mevcut yükseltme veri tabanının yanı sıra, parazit azaltmaya yönelik Sony’e özel ek bir veri tabanını barındırıyor. Çift veri tabanı, binlerce resim kalıbı içinde arama yapıyor ve istemeyen parazitleri ortadan kaldırarak her görüntüyü süper net 4K kalitesine yükseltiyor.

 

Yeniden üretilen gerçek görüntüler

 

ZD9_Z9D_front_screenfill_floorstand

 

Ayrıca, Super Bit Mapping 4K HDR, daha akıcı ve doğal bir görüntü yaratıyor. Güçlü 14-bit sinyal işleme ile bu teknoloji, 8-bit (FHD) veya 10-bit (4K) kaynakların katı renk bantlarını parçalarına ayıyor ve bunları 64 kat daha fazla renk düzeyine denk 14 bit eşdeğeri ton geçişlerine dönüştürerek yükseltiyor. Yüzler, günbatımları ve diğer ince renk tonu geçiş alanları göze hoş gelecek şekilde yeniden üretiliyor.

 

Bu üç teknoloji ile birlikte 4K HDR Processor X1 Extreme, kapsayıcı 4 HDR görüntü kalitesine sahip geniş bir yelpazeye yayılmış çeşitli görüntüleri yeniden üretiyor.

 

En gelişmiş LED aydınlatma teknolojisi

 

Ayrıca, yeni Z9D serisinde, bir prototipi CES 2016’da sunulmuş olan Backlight Master Drive teknolojisi de kullanılıyor. Backlight Master Drive, 4K HDR’ın tüm potansiyelini açığa çıkarmak için, hassas arkadan aydınlatmayı güçlendirerek parlaklığın ve kontrastın daha da genişletmesine imkan veren bir teknoloji. Backlight Master Drive, yoğun bir LED yapısını süper yüksek doğruluktaki aydınlatma algoritmasıyla ve eşsiz optik tasarımla bir araya getiriyor.

 

Bu teknolojiden önce, yerel karartma, birkaç LED’den oluşan bir alanda kontrol ediliyordu. En gelişmiş yüksek doğruluktaki aydınlatma algoritmasıyla birlikte, Backlight Master Drive’ın özel LED kontrolü, her bir LED’i ayrı ayrı karartıp aydınlatabiliyor. Bu yenilikçi algoritma, eşi görülmemiş bir kontrast ve gerçekçilik sağlamak için bütünlüklü bir gerçeğe yakınlık sunuyor.

 

Ayarlanmış ışınlı LED tasarımı olan eşsiz optik yapı, yayılan LED ışığını tek noktada toplayıp sürücü alanını daha kesin bir şekilde odaklayarak daha yüksek bir kontrast sunuyor. Bu, diğer full-array (tam dizilimli) LED TV’lerde rastlanabilen ışık dağılması ve ışıma etkisini de azaltıyor.

 

Backlight Master Drive, hiç olmadığı kadar gerçek görünen sahneler için inanılmaz derinlikteki siyahlar ve büyüleyici açık renkler ile eşi görülmemiş bir dinamik aralığı sağlayarak 4K HDR görüntüleri tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor.

 

Şık tasarımla birleşen Sony’ye özel Android işletim sistemi

 

Her şeyden öte, izleme deneyimi salt ekranın ötesine geçiyor. Z9D serisi, en gelişmiş deneyimi sade bir şekilde ifade eden pürüzsüz bir tasarıma sahip. Önden bakıldığında sade siyah yüzeyle yaratılan ince şıklıktaki tasarım, izleyicilerin 4K HDR’ın nefes kesen gücüne dalıp gitmesine imkan veriyor. Arkadan bakıldığında ise, tasarım, tüm kabloları tamamen gizleyerek cihazın her açıdan zarif bir görünmesini sağlıyor.

Yeni Z9D serisi, aynı zamanda Sony’nin özel kullanıcı ara yüzüne sahip Android TV™ işletim sistemine sahip. Canlı TV yayınlarından internet video hizmetlerine kadar, yeni kusursuz ara yüz İçerik çubuğu, sesli arama özelliği sayesinde içerikler arasında gelişmiş bir dolaşım imkanı da sunuyor. Yeni İçerik çubuğunda, tür filtreleme fonksiyonu da bulunuyor. Kullanıcılar, kanallardan program seçmek yerine, spor, müzik, haber vs. gibi sevdikleri program türleri arasından da seçim yapabiliyorlar.

 

Z9D Serisi 100 inç 4K HDR TV

 • Yeni video standardı sinyalini İnternet video hizmetleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden alarak daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve canlı renklerle işlemek üzere, 4K HDR uyumludur.

 

 • HD, 4K ve 4K HDR videoların netliğini, renk doğruluğunu ve kontrastını iyileştirmek üzere, yeni 4K HDR Processor X1™ Extreme’e sahiptir. Nesne tabanlı HDR remaster, çift veri tabanı işleme ve 4K HDR içerikleri yepyeni bir seviyeye taşıyan Super Bit Mapping™ 4K HDR olmak üzere, üç yeni teknoloji içerir.

 

 • Daha derin silahlar ve parlak beyazlar elde etmek üzere, ışığı tek noktada toplayarak ışık dağılması ve ışıma etkisini azaltan eşsiz bir karartma algoritması ve optik tasarım ile yoğun LED yapısına sahip Backlight Master Drive™ teknolojisini içerir.

 

 • Ultra yüksek kontrast görüntülemek için, yayılan LED ışıkları tek noktada toplayarak sürücü alanını daha dar şekilde odaklayan yüksek doğrulukta aydınlatma algoritması kullanır.

 

 • Ekran sathındaki ışık çıktısını hassas bir şekilde dengeleyerek daha iyi kontrast sunan, bazı alanları karartırken diğerlerini aydınlatan X-tended Dynamic Range™ PRO özelliğine sahiptir. Geleneksel LED arkadan aydınlatılan TV’ye göre üç kat daha yüksek bir parlaklık aralığı ortaya çıkararak her türlü kaynağı, daha geniş bir parlaklık aralığını ortaya çıkarıp her türlü kaynağı daha geniş bir parlaklık aralığında HDR’a yakın bir kaliteye yükseltir.

 

 • Renk doğruluğu daha da geliştirilen TRILUMINOS™ Ekran ile canlı ve genişletilmiş bir renk yelpazesi sağlar.

 

 • TV yayınları, DVD, Blu-ray Disc, internet videosu ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı ile nefes kesen detaylar üretmek üzere, 4K X-Reality™ PRO kullanılır.

 

 • Masaüstü kurulum için temiz kablo yönetimi sunar

 

 • 100 inç TV zemin standı ve masaüstü standıyla birlikte sunuluyor.

 

 • Android TV™ film, müzik, fotoğraf, oyun, arama, uygulama ve fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize imkan verir. Sesli Arama ile içerik bulabilir, soru sorabilir, TV’nizi kontrol edebilirsiniz. Google Cast™ ile, akıllı telefon veya tabletinizdeki içerikleri kolayca TV’ye gönderebilirsiniz. Google Play™ erişimi ile, akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmaktan hoşlandığınız her şeyi TV’niz üzerinde de yapabilirsiniz.

 

 • Sony’nin özel İçerik çubuğu kullanıcı ara yüzü, TV izleme deneyiminizi aksatmadan hızlı ve sezgisel olarak içeriklere göz atmanıza imkan verir.

Yeni Z9D serisi, 4. çeyrekten itibaren Türkiye’de temin edilebilecek.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sony-en-gelismis-4k-hdr-ultra-hd-tv-olan-z-serisini-piyasaya-suruyor-22072-12098/ linkinden 28.06.2022 14:06:13 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video