Sony MDR-ZX310 İnceleme | “Gündelik Kullanıma Uygun”

  • Ses Kalitesi İyi
  • Genel Malzemesi Kaliteli
  • Kulakçıklar Katlanabiliyor, Taşıması Kolay
  • Hafif Bir Kulaklık
  • Kulakçıklar X Ekseninde Dönmüyor
  • Kafa Bandı Ayarı Kaliteli Değil Gibi

PC HOCASI NOTU83 PUAN

Herkese merhabalar hocalar, ben Eren Piri. Bu yazımda sizlerle beraber Sony'nin günlük kullanım için çıkarttığı kulaklıklardan birisi olan Sony MDR-ZX310'u inceliyorum.

Logitech H150 isimli ev tipi kulaklığımın bozulması üzerine bir adet Sony MDR-ZX310 satın aldım, kulaklığı kullanım sürem boyuncaki tüm düşüncelerimi sizlere aktaracağım dostlar :

Kutu İçeriği :

(Ürünün kırmızısını aldığımdan dolayı) kırmızı, siyah ve beyaz ile süslenmiş olan kutu gerçekten çok hoş duruyor, kutu koleksiyonumun arasında da sırıtmadı açıkçası. Kutunun içerisinden 2 senelik Sony garantisi ve 3.5mm jack çıkışlı 1.2 metre uzunluğunda kabloya sahip olan kulaklık çıkıyor. Kutunun üzerindeki "Extra Bass" ibaresinin ne anlama geldiğini sizlere birazdan açıklayacağım kankalar.

Kulaklığın Malzeme Kalitesi Nasıl ?

Şuana kadar birçok kulaklık test etmiş birisi olarak şunu söylemeliyim ki kulaklığın malzeme kalitesi gerçekten iyi, elime aldığım zaman kafa bandı için "kırılır mı acaba ?" gibi bir sorum olmadı, saçım uzun olduğundan dolayı kafamı da acıtmadı. Kulaklığın kulakçık kısımları ve sünger kalitesi de gayet iyi seviyede fakat kafa bandı ayarı kısmı için aynı durum söz konusu değil ; kafa ayarı kısmı hem çok sert hem de elinizde kalacakmış gibi geliyor, bunun sebebi ise kafa ayarı kısmının plastikten üretilmiş olması. 

Dışarı çıkarken Sony ZX310'u katladım ve montumun cebine koydum, kulaklık ile beraber yağmurda bekledim ; kulaklıkta tık yok, bu gibi durumlarda gönül rahatlığıyla kullanılası bir kulaklık olmuş, diğer hava koşullarına da dayanır diye düşünüyorum.

Sony ZX310'nin kulak sünger hazneleri biraz küçük, eğer ki büyük kulaklı birisiyseniz yada bir kulaklık aldığınızda onun tüm kulağını kaplamasını istiyorsanız ZX310 aradıklarınıza karşılık veremeyebilir.

Ses Deneyiminde Bir Hayli İddialı !

Kulaklığı kutudan çıkartır çıkartmaz ses kalitesini kontrol ettim, açıkçası ses kalitesinin bu kadar üstün olmasını beklemiyordum zira ZX310'u N11'den 50 TL fiyat etiketi ile aldım.

30 mm büyüklüğünde sürücülerinden güç alan ZX310 ; 10–24.000 Hz frekans aralığına sahip. Sesler tizden ziyade  basslardan yana (extra bass da bu anlama geliyor), tizler daha arka planda seyrediyor. Normalde tiz ağırlıklı kulaklıkları daha çok severim fakat bu kulaklıktan şikayet etmedim, yani "aga tiz koymayalım, gümbür gümbür basslar patlasın" dememişler, ses ölçüleri dengeli. Ayrıca dinlediğiniz ses boğuk çıkmıyor, ses yüksekliği de yüksek sesle müzik dinlemeyi seven birisini memnun edecek derecede. 

Oyun Deneyimi Nasıl ?

Son dönemde birçok oyunu Sony ZX310 ile oynadım, kulağımı kapatıp dışarıdaki sesleri duymamamı sağladığı için resmen oyunun içerisinde bulabildim. Kulaklık Stereo (2.0) dizilimine sahip olmasına rağmen seslerin yönünü gayet iyi algılayabildim, özellikle de ayak seslerini duymak çok daha basit oldu benim için.

İlgili Etiketler