SpaceX'in Starship roketi

SpaceX’in Starship Roketi Neden Patladı?

  Google News

SpaceX, geçtiğimiz hafta önemli bir adım atmış ve Starship roketini canlı yayınla uzaya fırlatmıştı. Sadece firma için değil, insanlık için de önemli olan bu anlar, YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanmıştı. Fırlatma başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olsa da çok kısa süre içerisinde SpaceX’in Starship roketi patladı.

Roketin patlaması sosyal medyada da gündem oldu. Açıkçası roketin neden patladığı da anlaşılamadı. Konu hakkında açıklamalar ise çok gecikmedi ve roketin neden patladığı ortaya çıktı.

SpaceX’in Starship Roketi, Kasıtlı Olarak Patlatılmış

Firma tarafından yapılan paylaşıma göre roket, kasıtlı olarak patlatılmış. Roket başarılı olarak fırlatılmış olsa da 38 km’lik yüksekliğe çıktıktan sonra, motorlardan birkaçı arızalanmış.

Bu nedenle irtifa kaybı yaşanmış ve roket dengesini de kaybederek taklalar atmaya başlamış. Görev de kontrollü bir şekilde durdurulmuş ve kontrollü patlama gerçekleştirilmiş.

Teksas Boca Chica fırlatma sahasında yapılan denemede kimsenin yaralanmadığını da hatırlatalım. Zaten kontrollü bir patlamadan söz ediliyoruz. Belirlenen alanlar, fırlatma öncesinde boşaltılmış ve tüm senaryolara göre hazırlık yapılmış olan alanlar.

SpaceX'in Starship roketi

SpaceX, roketin patlatılmasına rağmen, bu denemeyi başarılı bir deneme olarak görüyor. Zira söz konusu denemede kriter roketin ateşlenmesi ve havalanması olarak belirlenmişti. Roket beklendiği gibi havalandı ve belli bir mesafede beklendiği biri rotasında hareket etti.

Daha iyisinin planlandığı denemeler ise çok yakında yeniden yapılacak. Birkaç ay içerisinde SpaceX’in Starship testlerine devam edeceği belirtiliyor. Bu kez hedefin ne olacağını göreceğiz. Canlı yayın görüntülerini izlemek isteyenler için aşağı videosunu da eklediğimizi belirtelim.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video