PC HocasıOtomobilSürücüsüz Otomobillerden Sonra Sürücüsüz Tırlar Yollara Çıkacak

Sürücüsüz Otomobillerden Sonra Sürücüsüz Tırlar Yollara Çıkacak

 

Teknolojinin nimetleri hala yaygınlaşmaya devam ettiği gibi, test aşamaları tamamlandıktan sonra piyasaya çıkışları yapılıyor. Bu duruma en büyük örneklerden birisi de son zamanlarda hazırlanan sürücüsüz tırlar oldu. Yukarıdaki galerimizde ve aşağıdaki sürücüsüz tır videosunda detayları görebilirsiniz.

Sürücüsüz Tırlar Nasıl Olacak ?

Sürücüsüz otomobillerden sonra teknolojilerin daha da geliştirilerek ağır vasıta araçlara da entegre edilmeye devam ediyor. Birleşik Krallık bu anlamda söz konusu teknolojiler ile harekete geçti. Ardından İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler gibi ülkelerden oluşan temsilcilikler şehir trafiğini düzenlemek ve azaltmak amacı ile özel yollar yapacaklarını açıklamıştı.

Söz konusu bu özel yollar tasarlanacak olursa, sürücüsüz tırların hiç sıkıntısız bu yollarda ilerleyebilmesi de daha kolay olacak. Birleşik Krallık Parlementosu bu ay ki bütçe duyurusunda yaptığı açıklamada 10 adet sürücüsüz tır için sermayeden pay ayırdıklarını ifade etti. Verilen bilgilere göre İngiltere’nin Kuzey Batısında bulunan Carlisle M6 otoyolunda bu çalışmalar başladı.

İngiltere Hükümeti de İşin Peşinde


İngiltere Hükümeti’nin de uzun süredir test aşamasında olan ve değerlendirdiği sürücüsüz otomobil teknolojilerinde öncü firmalar ile görüşmeler yapıyor. Bu firmalar arasında Jaguar, Land Rover, Vodafone ve Huawei gibi firmalar bulunuyor.

Proje kapsamında “akıllı yol, akıllı tır” sloganı ile işleve geçip geçmeyeceği henüz kesinleşmeyen araçların ne zaman yollara çıkacağı henüz belirlenmedi. Ancak bu yılın sonuna doğru İngiliz Hükümeti bu araçlardan sipariş vererek testlere başlayabileceği verilen bilgiler arasında.

Hali hazırda zaten üretilmiş olan sürücüsüz tırlar uzun bir süre daha test aşamasında kalacak gibi. Ancak bu uzun süre bize göre daha kısa, firmalara göre daha uzun. Zira firmalar bu tip projeleri ellerinden gelse aynı sene içerisinde canlıya almayı hedefliyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Tesla‘nın sürücüsüz otomobili İstanbul trafiğinde başarılı bir performans sergilemişti. İstanbul trafiğinde bile üst düzey performans sergileyen bu araçlar geleceğin öncü teknolojilerinden olacak.

Sürücüsüz Tır Testi

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/surucusuz-otomobillerden-sonra-surucusuz-tirlar-yollara-cikacak-5148/ linkinden 16.10.2021 02:10:39 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad