PC HocasıHaberlerSuudi Arabistan Milli İHA Satın Almak İstiyor

Suudi Arabistan Milli İHA Satın Almak İstiyor

 

Türkiye’de kendi İHA üretimine giriştikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri için başarılı bir şekilde testler tamamlanmış ve seri üretime geçilmişti. Şimdi ise Suudi Arabistan yerli ve milli olarak geliştirilen İHA’lardan satın almak istediği ile gündeme geldi.

İHA Neydi ?

İnsansız Hava Aracı‘nın kısaltılmışı olan İHA’lar Türkiye’de de artık geliştirilmeye başlandı. İlk kez etmiş olduğumuz deneyim ve yetenekler sayesinde hedefi sıfır hata ile vurabilen İHA’larımız sayesinde kısa sürede dünyadaki sayılı ülkeler arasında girmiştik.

Şimdiye kadar milli İHA’lar ile 3 bin 895 terörist öldürülerek etkisiz hale getirildiği gibi, şimdi de Suudi Arabistan kendi güvenliğini sağlamak amacı ile Türkiye ile aynı masaya oturmaya hazırlanıyor.

Defence News tarafından aktarılan habere göre, TUSAŞ‘ta görevli olan Görkem Bilgi, satış konusunda Suudi Arabistan ile bir süredir görüştükleri ve aynı zamanda Suudi Arabistan’ın İHA’lar için indirim istediği belirtildi. Görkem Bilgi ise “Suudiler özellikle keşif uçuşları için bizden talep ettikleri şeyler üzerine yoğunlaşıyorlar. Bu talepler üzerinde hala görüşmeler devam ediyor.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Elektronik aksamlarından tutun, yazılım, tasarım ve alt ana sistemlerinin hepsi milli ve özgün imkanlar ile üretildikten sonra, 2014 yılında 30 adet Bayraktar adında silahlı İHA‘lar envantere girmiş oldu. Sonrasında ise dış ülkeler bizi yakın markaja alarak takip etmeye başladılar. Şimdi ise güncellenen ve daha da güçlenen İHA‘larımız yurt dışına satılmak üzere çalışmalara başlanmış durumda.

Eğer anlaşma sağlanabilirse, Suudiler ilk etapta bizden 6 adet ANKA ve 2 adet yer kontrol istasyonu satın alacaklar.

“27 Saat Havada Kalabiliyor”

Bayraktar İHA’mız yapılan testler sonucunda 27 saat kesintisiz bir şekilde havada kalabildiği gibi, şimdiye kadar 26 bin 876 saat uçuş gerçekleştirmiş durumda. Akıllı mühimmatlar ile güçlendirildikten sonra tekrar güncellenen modeller ise şimdi hedefini 8 kilometre uzaktan net vurabilme kabiliyetine sahip. İlerleyen zamanlarda ise bu rakamın 20 kilometreye çıkartılması hedefleniyor.

İHA ANKA Video

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video