PC HocasıHaberlerTokat’lı Liseli Öğrenciler Fotoğraf Yazılımı Yaptı

Tokat’lı Liseli Öğrenciler Fotoğraf Yazılımı Yaptı

 

Tokat’ta yaşayan ve BİLSEM öğrencisi olan (Bilim ve Sanat Merkezi) Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz yapmış oldukları fotoğraf yazılımı ile TÜBİTAK tarafından birinci seçildi. Yaptıkları fotoğraf yazılımı tüm fotoğraf formatlarını kayıp vermeden sınırsız olarak sıkıştırabiliyor. Detaylar haberimizde.

Tokat’lı Fen Lisesi Öğrencilerinden Büyük Başarı

Lise 1’e (Dokuzuncu sınıf) giden ve BİLSEM’de eğitim gören Tokat’lı iki öğrenci, bundan tam 8 ay önce başlamış oldukları yazılım ile fotoğrafların boyutunu kayıpsız bir şekilde sıkıştıran yazılım yaptılar. İlk olarak öğrenciler öğretmenlerine projeyi anlattıkları gibi, öğretmenleri de BİLSEM’de 7 ay boyunca çalışarak “Nested Adaptive Prediction” (NAP) adını verdikleri tahmin algoritması yazılımını geliştirdi. Üretmiş oldukları bu yazılım sayesinde günümüzdeki sıkıştırma programlarının aksine sınırsız ve kayıp vermeden fotoğrafları sıkıştırarak boyutlarda büyük değişimler yapabiliyorlar.

tokatli-ogrenciler-sikistirma-programi-2
TÜBİTAK’ta Birinci Oldular

Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz yaptıkları yazılım ile TÜBİTAK’ta düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılarak 221 proje arasından birinci oldular. Proje ikinci etap olarak Türkiye’yi diğer Avrupa ülkeleri arasında yapılacak olan yarışmada temsil etmeye hak kazandı.

Yazılımın sonuçlarına göre, şuanda piyasada bulunan diğer sıkıştırma programlarına nazaran %38 daha başarılı olan proje ilerleyen zamanlarda program olarak internette yayınlanacak. Geliştirmeler ve arayüz çalışmaları devam ettiği gibi, Tokat’lı iki genç arkadaşımızı yürekten tebrik ediyoruz.

Hani hep diyoruz ya, böyle projelere gerçekten ihtiyaç var diye. 2016 yılı hem ülkemiz hem de bunun gibi proje geliştiren arkadaşlarımız adına inşallah çok verimli geçecek. Biz de Pc Hocası olarak bu projeleri ve arkadaşlarımızı canı gönülden desteklemeye devam edeceğiz. Sizlerin de projeleri varsa, bize iletin hem sosyal medya hesaplarımızda, hem de web sitemizde tanıtalım.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/tokatli-liseli-ogrenciler-fotograf-yazilimi-yapti-21579-8422/ linkinden 28.07.2021 13:07:26 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video