Tor Browser Türkiye’den neden engellendi ?

Bugün internette pat diye yayılan Tor Browser haberinin ardından sosyal medya çalkalandı. Türkiye'de yasaklanan Tor Browser hakkında araştırmalara devam edilirken, kullanıcıların kimliklerini gizlemek için kullandıkları bu platform artık Türkiye'de kullanılamıyor.

Tor bağlantısı aslına bakılırsa dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından biliniyor. Deep Web adı verilen internetin görünmeyen yüzüne bir açılış kapısı olarak nitelendirilen Tor Browser, gizli ve takip edilemeyen bir internet dolaşımı sağlıyordu. Tamamen kendi sunucularının ve networklerinin engellenmesi sonucu artık kullanım sağlanılamıyor.


Bilirsiniz, başta sosyal medya olmak üzere pek çok platform sık sık ülkemizde engelleniyor. Bunun en büyük sebebi ise siyasi, ünlüler veya liderler hakkında yayınlanan içeriklerin yayılma olayları.

Ek olarak terör örgütlerinin düzenlediği bombalı eylemlerden sonra veya halkı galeyana getirebilecek olayların hemen ardından bu yavaşlamaları ve engellemeleri yaşamıştık. Şimdi kullanıcıların akıllarında şu soru var; Tor Browser pat diye neden engellendi ?

Bunun sebebi aslında yine aynı kapıya çıkıyor. Son zamanlarda yaşanan olayların ardından çeşitli platformlarda ve sosyal medya içeriklerinde yapılan paylaşımlar önem taşıdığı gibi, kimlik gizleyerek milleti galeyana getirmek isteyenlerin biraz da önüne geçmek için yapıldığı söyleniyor. Sonuç olarak Tor Browser olayı ülkemizde tamamen kapatılmıştır.

İlgili Etiketler