Türkiye, iPhone 14’ün En Pahalı Olduğu Birinci Ülke Oldu!

  Google News

Güzel ülkemiz Türkiye, ABD merkezli teknoloji devinin geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni nesil akıllı telefon modeli iPhone 14’ün en pahalı fiyat etiketine satıldığı ülke ünvanını kazandı. Uzun yıllardır iPhone’un en pahalı fiyat etiketine sahip ünvanını Brezilya taşıyordu fakat bu sene birinciliği Brezilya’dan kurtarmış olduk.

Brezilya yıllardır dünyanın en pahalı iPhone’una sahip olmasıyla biliniyordu ve listede birinci sırada yer alıyordu. Bu durum, iPhone 12, iPhone 13 ve hatta üçüncü nesil iPhone SE modelleri ile sürekli Brezilya’ya aitti. Bu sene ise işler değişti, ülkemiz sıralamada en üst sırada yer alarak Brezilya’yı ikinciliğe düşürdü. Nukeni tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye artık dünyanın en pahalı iPhone 14’ünü satan ülke.

Türkiye neden en pahalı iPhone 14 satan ülke oldu?

iPhone 14 Pro Max ve iPhone 14 Pro

Dünya genelinde Apple cihazlarının fiyat etiketlerini etkileyen birden fazla faktörün olduğunu belirtmemizde fayda var. Türkiye söz konusu olduğunda, ülkemiz 20 yılı aşkın bir süredir ilk kez yüzde 80’i aşan enflasyon oranı sayesinde ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya.

Gerek enflasyon oranlarının yüksek olması gerekse bir Apple ürününden alınan yüksek vergi oranları, normal bir vatandaşın bu ürüne erişmesini oldukça zorlaştırıyor.

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video