PC HocasıBilimÜç Ortaokul Öğrencisi Hacı Robot Adında Robot Tasarladı

Üç Ortaokul Öğrencisi Hacı Robot Adında Robot Tasarladı

 

Bu sene gerçekleşecek olan TÜBİTAK Bilim Fuarı için Bingöl’lü üç ortaokul öğrencisi, Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri öncülüğünde geliştirmiş oldukları Hacı robot ile internette gündeme oturdular. Hac farzlarını yerine getirebilen hacı robot şimdi fuara hazırlanıyor.

7.Sınıf Öğrencileri Tarafından Tasarlandı

Haccın tüm farzlarını yerine getirebilen ve ihram giyerek öğrencilerin bilgisayar üzerinden kontrol ettikleri hacı robot, toplamda 300 TL gibi ucuz bir maliyet ile üretildi. Aralarında Teknoloji Tasarım öğretmenlerinin desteğini alarak projeye başlayan Muhammed Ömür Taşar, Metehan Satık ve Muhammed Avcı proje üzerinde dört ay kadar uğraşarak geliştirdikleri belirtiliyor. Hacı robotun özellikleri arasında ihram elbisesi giyip kâbeyi tavaf edebildiği gibi, ardından Arafat vakfesini yerine getiriyor.

Öğretmenleri Mahmut Baloğlu tarafından yapılan açıklamada “Bu eğitim robotu aslında öğrencilerimize özgün bir algoritma oluşturarak robota görev vermesini üstlendi ve programlama yöntemlerini kullanarak öğrencilerimiz haccın farzlarını tercih ettiler. Biz de bu fikir ile yola çıkarak hac vazifelerini yerine getirebilen robot geliştirdik.” dedi. Malatya’da düzenlenen ROBOCOT Teknoloji yarışmasında hacı robotun üçüncü olduğu belirtildi.

haci-robot

 

Kardeşlerimizi geliştirmiş oldukları bu proje için tebrik ederiz. Konu burada robotun hac vazifelerini yerine getirmiş olması değildir. İnancımız gereği böyle farklı bir konsept oluşturarak geliştiren arkadaşlarımız buradan asıl mesajı almış olsalar gerek. Önemli olan gelecekte çok daha iyilerini yapabilmek ve geliştirebilmektir. Umarız bu konuda kendinizi kısa süre içerisinde geliştirerek çok iyi noktalara gelirsiniz. Bingöl’lü kardeşlerimizin tasarlamış olduğu hacı robotun videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/uc-ortaokul-ogrencisi-haci-robot-adinda-robot-tasarladi-21682-9334/ linkinden 28.07.2021 14:07:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 Yorum

  • Bence gayet iyi olmuş. Sonuçta robot yapmak kolay değil. Önemli olan kendilerini geliştirmesi.

    • söylediğin açıdan katılıyorum ama keşke başka bi amacı olan bi robot yapsalardı..

      • Bence de ama bildiğim kadarı ile robotun yazılımını yapmak kolay değil. Ha başka bir şey yapılabilirdi bence de ama hiç yoktan iyidir. Yavaş yavaş bu şekilde gelişiriz bence.

    • Aslında burada önemli olan o genç arkadaşlarımızın o algoritma ile uğraşıp bilgisayardan kontrol edilebilen sistemi geliştirebilmiş olmaları. Ayrıca bu çocuklar daha 13-14 yaşındalar. Kendileri tercih ettiği için böyle bir şey yapmışlar. Bırakın hevesleri kırılmasın, yeterki üretsinler. Zaman içerisinde şekile girecektir her şey..

  • Millet dünyadan Marsa robot gönderirken, bizimkiler hacca göndermeyi düsünüyor. unutulmamasi gereken hac insana farzdir. Yine bos islerler.

  • beynim yandı valla… ya kardeşim öfrencinin önine hac için robot yapma hedefini hangi zihniyetle koyuyorsunuz anlamıs degilim valla… git bomba imha robotu düsün baska birsey dusun… faydalı olsun insanlıga… valla sistim kaldım…

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video