Uzaydan İzlenebilen “Floransa Kasırgası”

Floransa Kasırgası gittikçe daha kötü bir hal alıyor. Uzay boşluğundan rahatça görülebilen kasırga astronotları şaşkına çevirdi.

O bölge içerisinde yaşayan insanlar sellere, sert rüzgarlara ve yüksek deniz dalgalarına tanıklık ediyorlar. NASA, Pazartesi günü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışına monte edilen kameralarla yakalanmış bir kasırga videosu yayınlamıştı.

UUİ bu görüntüleri kaydettiği esnada Dünya'dan 410 kilometre yükseklikteydi. NASA bu videoyu "dramatik" olarak nitelendirmişti. Fırtına, ABD'nin Doğu Kıyısını büyük bir toprak kayması tehdidiyle karşı kaşıya bırakıyor. Bu toprak kaymasının cuma günü erken saatlerde olması bekleniyor. Bu yüzden Güney Carolina ve Kuzey Carolina, sahil boyunca savunmasız bölgelerde yaşayan insanları tahliye ediyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin hava izleme uydusu, salı günü yıldırım haritalama teknolojisini kullanarak fırtınanın şimşek etkinliklerinin videosunu oluşturdu. Durumun pek iç açıcı olmadığı açık.

NASA, bu sabah Floransa'nın yeni bir videosunu paylaştı. Yüksek çözünürlüğe sahip UUİ kamerası fırtınanın, bölgenin büyük bir kısmını hapsettiğini gösteriyor.

Ayrıca Avrupa Uzay Ajansı astronotu Alexander Gerst fırtına ile ilgili kendi çektiği fotoğrafları Twitter üzerinden paylaştı. Astronot, bunun bir şaka olmadığını ve büyük bir kabus olacağını belirtti.

Uydular ve astronotlar, Floransa Kasırgasını uzaydan izlemeye devam ediyorlar.

İlgili Etiketler