PC HocasıWindowsWindows 10 İle İki Gün

Windows 10 İle İki Gün

   

Microsoft her yerde harıl harıl Windows 10‘un reklamını yaparken PC Hocası olarak Windows 7 makinemizi şeytana uyarak yükselttik. İki gün boyunca gerçekleştirmiş olduğumuz test ve arayüzlerin geçişleri dahil toplamda on noktaya değindik.

Her zaman olduğu gibi Windows 10 kuran kişilerin almış olduğu birçok hata da mevcut. Bu hataların üzerine henüz bir güncelleme yayınlanmadığını da belirterek, Windows 10 ile geçirdiğimiz iki günün özetine başlayalım.

windows-10

CEZBEDİCİ TARAFI “ÜCRETSİZ”

Her zamanki gibi güne mutlu bir start vermek istediğinizde “power” tuşuna basarak Windows’un açılışını beklediniz. Bir dakika içerisinde açıldıktan sonra sağ tarafta pat diye bir baloncuk görüyorsunuz: “Windows 10’a yükseltin“. Sonra bu baloncuk peşinizi günlerce bırakmayarak illa sizi denemeye zorlayacak kadar taciz ediyor. Biz de onun kurbanlarından birisi olduk diyebilirim. Yaklaşık olarak on beş gün boyunca sağ tarafta çıkan baloncuk artık sinir bozmaya başlamıştı.

Microsoft, yeni Windows sürümünü çıkarttıkları zaman tester olarak random bilgisayarlara gönderim yapar ve aldıkları feedbackler sayesinde geliştirmelerine devam ederler. Bu seferki Windows 10 için tamamı ücretsiz olmak üzere full sürümünü kullanmanıza izin veriyor. Arada da size iğneleyici gönderim yaparak “yakında ücretli olacak” demeyi de ihmal etmiyor.

Tüm kötü deneyimlerden arınmak isteyerek yola çıkan Microsoft, Windows 10’un Technical Preview denilen demo sürümünü hem bize hem de toplamda 100 milyon kişiye sundu. Başlat menüsünün geri dönüşü özellikle Sosyal Medyada ve Lumia’lar ile gönülleri kazandı. Microsoft takipçilerinden de büyük beğeni alan Windows 10, karşıt görüşlü firmaların bile gündemine düşmüş durumda.

windows-10-ozellikler

ESKİ SÜRÜMLERE NAZARAN “ÇOK HIZLI”

Evet, bunu yeni bir Windows serisi için diyoruz. Hataların, sorunların ve geliştirmelere açık olan tüm içeriklerine rağmen tüm Windows serilerine göre Windows 10 çok çok hızlı diyebilirim. Arayüzde gezinirken, arama yaparken, C ve D sürücülerinde gezinirken hiç bir gecikme yaşamadan rahat kullanım imkanı sağladı.

Özellikle kurulu olan antivirüs ile birlikte “Tam tarama” yaparak toplamda 4 bin 800 dosyayı yaklaşık üç dakika gibi kısa bir sürede tamamladı. Normalde bu işlemi Windows 7 ile birlikte on dört dakikada tamamlıyoruz.

windows-10-kullanim-2

CORTANA’YA MERHABA, GÜLE GÜLE EXPLORER

Kişisel asistan olarak tanıdığımız Cortana Windows 10‘da da karşımıza çıkıyor. Cortana size önceden ayarlamış olduğunuz hava durumu gibi bilgileri pop-up açarak bilgilendiriyor. İsterseniz Bing aracılığı ile yapılan arama sonuçlarını internet tarayıcısı olan Edge üzerinde gösterebiliyor. Cortana açıkçası bizi memnun etti diyebilirim, arada uygulamaları kullanmak, muhabbet etmek güzel oluyor.

Gelelim efsane sorun Internet Explorer‘a. Kimsenin kullanmak istemediği, hatta isyan ettiği, ancak masa üstünde “ne olur ne olmaz kefen tarayıcım” olarak bıraktığı Internet Explorer artık yok. Edge isimli yeni internet tarayıcısının rakipleri artık Chrome, Mozilla ve Safari. Microsoft‘un iddiasına göre performans açısından diğerlerinden bir adım önde. Ancak yaptığımız Edge testinde alışmak biraz zaman alacak gibi görünüyor. Zira biz yine Chrome kullanmaya devam edeceğiz.

TABLET PERFORMANSI DA AYNI MI ?

Windows 10’u Asus Memo Pad 7’de denedik. Microsoft tablette de başarılı sonuçlar elde edilirken, Asus tablette aynı sonuçları pek göremedik. En büyük artı olarak Windows 8’de karşımıza çıkan yatay kaydırmanın sona ermesi. Windows 8 bu açıdan çok kullanışsız kalıyordu diyebilirim. Windows 10’da klasik kaydırma sistemi geri döndü diyebilirim.

Ayrıca akıllı telefonlarda da alışkın olduğumuz hızlı ayarlar Windows 10’da Action Center adı altında geldi. Buradan cihazın Wi-Fi, Bluetooth gibi hız ayarları yapılabiliyor. Ekranın sağ kısmında olan bu menüde tarih-saatin olduğu bölümden ulaşılabiliyor.

windows-10-kullanim

WİNDOWS 10 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

* İşlemci: 1 GHz

* RAM: 32 bitlik versiyon için 1 GB, 64 bit için 2 GB gerekli

* HDD Alanı: 32 bit için 16 GB, 64 bit için 20 GB

* Grafik Kartı: DirectX 9 ya da WDDM 1.0

SONUÇ

İki günlük bu incelememizin ardından aldığımız bir kaç karar bulunuyor. Normalde insanlar yeni çıkan Windows sürümlerine hemen alışamadıkları için yüklemekte biraz tedirginlik yaşamaktadır. Ancak Windows 10‘u yükledikten sonra kurcalamalara başlayınca alışma süreniz en fazla 2 saat sürüyor. 

Windows 10’a geçmek isteyip de tedirginlik yaşayanlar için mesajımız “çok fazla bekletmeden, bir an önce” geçmeleridir. Pişman olmayacağınızı, ancak yeri geldiğinde de tatmin olmayacağını belirtebilirim. Alacağı yeni güncellemeler ile birlikte “biraz zaman tanımak” gerektiğini düşünüyorum.

Ufak bir not: Cortana, Siri’yi masaüstünde tokat manyağı yapıyor. Özellikle bu yönünü çok seveceksiniz. Bir kaç gün içerisinde Windows 10’un tüm arayüzünün almış olduğumuz ekran görüntülerini de güncelliyor olacağız.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/windows-10-ile-iki-gun-841/ linkinden 27.05.2022 19:05:49 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Güzel bir yazı dizisi olmuş, ancak windows 10’u tam anlamı ile kullanabilmek için biraz daha zaman gerektiğini düşünüyorum

    • Merhabalar Uğur,

      Teşekkür ederiz yorumun için. Katıldığımı söylemem de fayda var. Windows 10’un yeni revizeleri yakın zamanda güncellenecektir. Biz de gelecek düzenlemeleri merakla bekliyoruz açıkçası.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial