Pazar, Haziran 16, 2024

Windows 8.1 Hızlı Terk Edildi !

Paylaş

silkroad gaminggentr

Dünya da halen kullanımı olan XP işletim sistemi aradan geçen senelere karşın bir türlü kullanıcılar tarafından bazı ülkelerde kullanılmakta. Bu nedenle Microsoft'un yeni işletim sistemleri satışı ne yazık ki biraz sekteye uğramıştı.

 

Bu durumun önünü almak isteyen şirket, 31 Ekim 2016 tarihinden beri Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri ile beraber gelen bilgisayarların satışının durdurdu. Dolayısıyla bu alınan tüm PC'ler Windows 10 işletim sistemine güncellenmekte.

 

Çünkü Windows 7 işletim sistemi de ağır ağır Windows XP gibi bir efsane haline geldi. Microsoft, Windows 8'in çıkışının hemen peşinden 2 yıl içerisinde Windows 7 kullanımının büyük oranda düşmesini bekliyordu ancak vaziyet böyle olmadı ve Windows 7 en çok kullanılan işletim sistemleri arasında kalmaya devam etti. Elbette bunun sebeplerinden bir tanesi ise Windows 8'in alışılmışın dışındaki yapısıydı. Windows 8.1 ile işletim sistemini biraz daha kullanışlı hale getiren Microsoft, bu da derdine çare olmayınca yine başlat menüsüne sahip Windows 10'u piyasaya sürdü.

 

Yapılan duyurulara göre Windows 7 için teknik ve güvenlik desteği14 Ocak 2020, Windows 8.1 içinse10 Ocak 2023'e kadar devam edecek. Başka bir deyişle daha önceki PC'lerinizde yer alan işletim sistemlerini 4 yıl daha güvenle ve tüm teknik desteğiyle kullanabilir olacaksınız.

 

Şöyleki bir Windows 7 yada 8.1 yüklü PC arayışındaysanız elbette elinizi biraz ivedi tutmanız gerekiyor. Önümüzdeki 1 yıl süresince bir daha bu PC'lere erişmek gittikçe daha zor hale gelecektir.

İsmail Dikmen
İsmail Dikmen
Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler