Cebe Sığacak Mini PC, Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R Yenilendi

  Google News

Xiaomi bünyesinde yer alan Youpin, geçen senelerde cebe sığacak boyutlarda olan mini bir PC modeli duyurmuştu. Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube olarak isimlendirilen PC, bu yıl yeni versiyonu ile güncellendi. Xiaomi Rubik’s Cube CR160R modeli duyuruldu.

Tıpkı geçen yılda olduğu gibi bu yıl sunulan modelde de odak nokta boyutun küçük olmasına karşın yeterli bir performans verilmesi. Hadi şu minik canavara bir yakından göz atalım.

Xiaomi Rubik’s Cube CR160R 2. nesil Nasıl Özelliklere Sahip?

Önce bir boyutlardan söz edelim. Bu mini model 62 mm X 62 mm X 44 mm boyutlarına sahip. Sadece 145 gram ağırlığında olan bilgisayar, al cebine koy taşı havasında bir cihaz gibi gözüküyor.

Tabii ki boyutlar önemli ve bu mini bilgisayar için ana odak noktası ama başta söylediğimiz gibi aynı zamanda bu cihazın işe yaraması da gerekiyor. Haliyle teknik özellikleri de önemli. Xiaomi Youpin, 2. nesil Ningmei Rubik’s Cube bilgisayar içerisinde Intel Celeron J4125 işlemcisine yer vermiş. 2019 sonunda çıkan işlemci çok yeni bir işlemci modeli değil.

Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R

Lake serisi 4 çekirdekli işlemci, 4 MB önbellek ve 2.0 GHz temel frekans değeriyle geliyor. Turbo frekans değerinde ise 2.7 GHz gibi bir değer karşımıza çıkıyor. İşlemcinin TDP’si ise sadece 10W.

Öyle çok güçlü bir işlemci değil ama boyutlar ve hedef kitle düşünüldüğü zaman, iş görür yorumunu yapabiliriz.

Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R

 

Marka bu işlemcinin yanında ek bir grafik birimi sunmuyor. Zaten nasıl sunsun. 🙂 Dahili grafik birimi olarak da Intel HD Graphics 600 serisini görüyoruz. 1. nesil için de aynı işlemci ve grafik birimi kullanılmıştı.

Gelelim bellek ve depolama alanı kısmına. Bu minik canavar DDR4 RAM destekli bir PC. Marka iki ayrı model sunmuş. Birinde 6 GB RAM varken bir diğerinde ise 8 GB RAM var.

Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R

Depolama biriminde de M.2 SSD’ye yer verilmiş. MArkanın söylediğine göre 500 MB/sn’den yüksek okuma ve yazma hızları var. Tabii ki test etmek mümkün olmadı. Depolama alanı açısından da 128 GB ve 256 GB seçeneklerinin sunulduğunu görmekteyiz.

Bağlantı Konusunda Neler Var?

Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R 2. nesil modelinde hem 2.4G hem de 5G Wi-Fi desteği bulunuyor. USB Type-C girişine de yer verilen mini bilgisayar, bir HDMI bağlantısı ve 2 adette USB 3.0 portuna sahip.

Xiaomi Ningmei Rubik’s Cube CR160R

Ek olarak bir Gigabit Ethernet portu, 3,5mm jak girişi ve bir de TF kart girişine yer verilmiş. Yani boyutlarıan göre güzel işler başarıyor gibi gözüküyor. Son olarak şunu da eklemek isterim ki Youpin bu cihazın içerisine Bluetooth modulü de yerleştirmeyi başarmış. Yani kablosuz klavye ve mouse kullanımına da izin verecek.

Gelelim minik canavar için açıklanan fiyatlara. Henüz global satışı olmayan mini PC, 6 GB versiyonda 133 Euro, 8 GB versiyonda ise 162 Euro gibi bir fiyata sahip. Artık ne kadar yaygınlaşır onu bilemiyorum. Ama kağıt üzerinde bakacak olursak, kullanışlı bir mini PC olduğunu kabul etmek lazım.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video