PC HocasıPCAMD Adrenalin Yazılımının Ryzen İşlemci Ayarlarını Değiştirdiği Ortaya Çıktı!

AMD Adrenalin Yazılımının Ryzen İşlemci Ayarlarını Değiştirdiği Ortaya Çıktı!

   

Sistemlerin gücünün arttırılması adına ekran Kartı ve işlemci Yazılımları etkin rol oynuyor. Bu konuda markalar kendi eko sistemlerine dahil olan kullanıcılar için çeşitli imkanlar sunuyor. Buna örnek olarak AMD’nin SAM (Smart Access Memory) özelliğini örnek verebiliriz. Ancak AMD biraz daha öteye gitmiş gibi görünüyor, Igor’s Lab tarafından ortaya atılan iddiaya göre AMD Adrenalin yazılımının Ryzen işlemci ayarlarını değiştirdiği ortaya çıktı. 

Aynı SAM özelliğinde olduğu gibi yine bu “izinsiz” ayar değişikliğinde de AMD ekran kartı ve işlemcinin bir arada olması Adrenalin yazılımının ayar değiştirmesine olanak sağlıyor. Açıklamaya göre Adrenalin 22.3.1 sürümü ile birlikte bu durumun ortaya çıktığı söyleniyor. Yazılımın bu konuda müdahale ettiği noktalar şuana kadar işlemcinin güç kısıtlamalarını ekarte ettiği yönünde. 

Ancak yine de belirtmekte yarar var, bu durumun Radeon yazılımındaki bir hatadan mı yoksa bir özelliğinden mi kaynaklandığı henüz net değil. Zira Radeon yazılımdaki sorunlar geçmişte, AMD kullanıcılarının epey bir canını sıkmıştı.

Rakiplerine göre fiyat ve performans olarak daha önce olmasına rağmen bir çok NVIDIA kullanıcısının Radeon yazılımdaki sorunlar neticesinde AMD den vazgeçtiğini sosyal medya platformlarında ve forumlarda sıklıkla dile getirmesinden anlıyoruz. Bu bağlamda en doğru bilgiyi bir sonraki Radeon güncellemesi üzerinden ya da AMD tarafından duyacağımız açıklamadan alacağız. 

Eğer bu durum bir özellik olarak ortaya çıktıysa, kullanıcıların izni olmaksızın özelliğin aktif olması can sıkıcı görünüyor. Zira stok ya da sınırda bir işlemci soğutmasına sahip olan kullanıcıların yüksek sıcaklık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına ve zorunlu olarak yeni bir soğutucuya bütçe ayırması gerekmesine ya da güç tasarrufu yapmak isteyenlerin bu isteğinden zorunlu olarak feragat etmesine sebep olabilir. 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/amd-adrenalin-yaziliminin-ryzen-islemci-ayarlarini-degistirdigi-ortaya-cikti-125886/ linkinden 27.05.2022 15:05:21 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Video

Advertorial