Artık Sosyal Medya Reklamlarına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Ülkemiz dahil bir çok ülkede sosyal medyanın gücünden faydalanabilmek için çeşitli sosyal medya platformlarında reklamlar verilerek ürün satışları, ziyaretçi veya beğeni toplamak için pek çok çalışmalar gerçekleştiriliyor. Başta Facebook ve Instagram olmak üzere reklamlardan şimdiye kadar vergi alınmazken, artık sosyal medya reklamlarına vergi zorunluluğu geliyor. Detaylar haberimizde.

Sosyal Medya Sitelerinde Vergi Nasıl İşleyecek ?

İnsanlar ile sürekli iletişimde olarak belli ücretler karşılığında reklamlar veriyoruz. Genelde ürün satmak, beğeni toplamak veya ziyaretçi çekmek için yapılan reklamlar artık marka ve iş yerlerine özel vergi mükellefi olacakları duyuruldu. Açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılırken, Bakan "Artık vergi ödenmediği halde Sosyal medya sitelerinde reklam yaparak ürün satan ve gelir elde eden kişi veya firmalar vergi mükellefi sayılacak." açıklamalarında bulundu.

Ne kadar çok para öderseniz o kadar çok dönüşüm alarak çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştirmiş olduğumuz pek çok sosyal medya platformu getirilecek olan yeni düzenlemeler sonucunda elektronik ortamda yapılan hizmetlerden dolayı herkes vergi ödeyecek.

vergi
Bunu genelleyecek olursak eğer, 10 TL'de olsa 10 bin TL'de olsa ürün satışı yapıp sosyal medya üzerinden müşterilerinize ulaşıyorsanız artık vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Günümüzde pek çok internet sitesi ve marka yaptıkları reklamlar sayesinde gün içerisinde binlerce TL kazanç elde edebiliyorlar. Devlet de bu konuda tedbir alarak kişi veya firmaları vergi altına alıyor. Kanunun ne zaman yürürlüğe gireceği ise henüz kesinleşmedi.

İlgili Etiketler