PC HocasıİncelemeDeepCool CK560 Kasa İncelemesi! Alınır mı?

DeepCool CK560 Kasa İncelemesi! Alınır mı?

   

DeepCool, daha çok soğutucularıyla tanıdığımız kalite konusunda iddialı markalardan biri. Markanın bugün inceleme masamızda yer alacak ürünü ise bambaşka. Ne çok bilinen soğutucularından ne de fanlarından biri. Bugün inceleme masamızın konuğu DeepCool CK560 kasa modeli.

Kasanın Türkiye fiyatı henüz belli değil. Buna karşın yurt dışında fiyatı çoktan açıklanmış durumda. 102 dolar gibi bir fiyata sahip olan kasa ne zaman Türkiye’de satışa çıkar net değil ama biz incelememizi şimdiden yapalım. Zira tasarımıyla dikkat çeken bir model olacak gibi.

DeepCool CK560 Kasa Tasarımı Nasıl?

Bir sistem toplarken kasanın tasarımına ne kadar önem veriyorsunuz? Bu soruya “Benim için önemli kriterlerden” şeklinde cevap verenlerin sayısının çok olduğunu düşünüyorum. Bana göre de öyle olmalı.

Sistem toplarken kullanacağınız kasa hem şık hem de yeterince işlevsel olmalı. Tabii ki aynı zamanda tasarım yapısı, kasanın rahat hava almasını da sağlamalı.

Şimdi DeepCool CK560 modeli tüm bu kriterleri sağlıyor mu bakalım.

Ön Panel

Kasaya şöyle bir önden baktığınız zaman, çok şık bir görüntü ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ön kısımda bir zırh gibi duran çelik bir mesh kapak bulunuyor.

Bu kapakta biraz daha hareketli, biraz daha dikkat çekici bir mesh yapı sunmak adına standart delikli değil de “+” şeklinde boşluklar kullanılmış.

DeepCool CK560

Manyetik olarak yerleştirilen ve kolayca çıkarılan kapağın, bir hayli esnek olduğunu da ekleyelim. Çelik ama esnekliği var. Bu kapağı çıkardığınız zaman ise hemen alt kısımda bir toz filtresi sizi karşılıyor.

Bu toz filtresini de manyetik olarak kullanmışlar. Kullanım rahat ve görüntü şık duruyor diyebiliriz.

Bu arada ön kısımda dış kapağın ve toz filtresinin monte edildiği çerçeve bölümü de çıkarılabiliyor.

DeepCool CK560

Tüm bu kısımları geçtikten sonra dahili olarak gelen ön fanlarla karşılaşıyorsunuz. Ön kısımda DeepCool imzalı 3 adet 120 mm fan var. Bu fanların RGB destekli olması da tasarım konusunda önemli bir artı olmuş durumda.

Tüm bunlar üzerinden değerlendirme yapıp, ön panele bir yorum yapmak istersek, tasarımının oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Üst Kısım

DeepCool CK560 kasa modelinde üst kısımda yine oldukça şık tutulmuş. Üst kısımda da mesh yapı var ve yine altta bir manyetik toz filtresinin kullanıldığını görüyoruz. Üst kısımdaki mesh yapıda, “+” şeklinde şekiller tercih edilmemiş.

DeepCool CK560

Bunun yerine küçük kareler şeklinde delikler var. Açıkçası genel tasarımın biraz daha iyi durmasını sağlıyor. Tabii ki havalandırma konusunda da büyük bir artı.

Onun dışında üst kısım bir hayli işlevsel. Çok sayıda porta yer verilmiş. Üst kısımda güç tuşunun yanında 2 adet USB 3.0 girişi, 1 adet ses jakı, LED için kontrol düğmesi ve 1 adet Type-C olduğunu görüyoruz. Dediğim gibi bir hayli işlevsel. Burada tek USB slot ve tek bir ses jakı kullanan çok kasa modeli gördük.

DeepCool CK560

Yan Bölüm

Yanda içeriyi tam olarak gösterecek tam boy bir temperli cam var. Zaten temperli camların malzemesi genel olarak sağlam ama bir hayli sağlam durduğunu da bir kez daha vurgulayalım.

Yandaki temperli camın kolay sökülmesi adına, çevirmeli kolay sökülebilen vidalar kullanılmış. Bu da kasanın işlevselliğinin artmasını sağlamış.

DeepCool CK560

İç Tasarım Yapısı

DeepCool CK560 kasasının iç tasarım yapısında da hem artılar hem de eskiler var. Bir kere kasanın içi oldukça ferah. 380 mm boyutunda kadar GPU kullanılabiliyor. Ayrıca burada 175 mm yüksekliğe kadar CPU soğutucularını da tercih edebiliyorsunuz.

Oldukça geniş bir alana sahip olan kasanın iç kısmında yer alan bir diğer artı ise geniş kablolama kanallarına sahip olması. Bu da DeepCool CK560 modelinde sistem kurarken hem bir kablo düzeni sağlıyor hem de işinizin kolaylaştırılmasını sağlıyor.

DeepCool CK560

Ayrıca yine kasa içerisinde dahili bir braket var. Dahili ekran kartı tutucu, büyük boyutta ekran kartının zaman içerisinde sokette deformeye neden olmasını engelliyor. Ayarlanabilir olması da büyük bir artı.

Bunun dışında şaşırtıcı bir şekilde Holder desteğinin olmadığını görüyoruz. Ekran kartlarını dikey kullanamıyorsunuz ve bu da önemli eksiklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunu önemli bir eksiklik olarak kenara yazalım.

Diğer bir detay ise arka kablolama kısmında kablo kapaklarının olmaması. Çok önemli bir eksiklik değil ama kablo kapatıcıların olması da güzel bir artı olabilirdi.

Yavaştan tasarım kısmında sona geldik. Tasarım açısından DeepCool CK560 kasa modelinin eksilerini ve artılarını yapalım ve sonrasında da işlevselliğe geçelim.

Tasarım Artıları

 • Şık bir duruşu var. Beyaz ve siyah renk seçenekleriyle alınabiliyor. Toplayacağınız sistemin renk uyumuna göre tercih edebilirsiniz.
 • Ön kısımda mesh yapı ve üst kısımda mesh yapı, kasanın çok rahat bir şekilde hava almasını sağlıyor.
 • Kasanın içi oldukça ferah. En üst seviye ekran kartları bile kullanılabilir.
 • Dahili olarak bir ekran kartı tutucu çubuk var. Böylece zaman içerisinde sokette yaşanabilecek sarkma sorunlarının önüne geçiyor.
 • Malzeme kalitesi üst düzey. Çelik malzeme kullanılmış ve bir hayli dayanıklı.
 • Üst kısımda giriş çıkış portları zengin tutulmuş. Bu da kasayı biraz daha işlevsel kılıyor.

Tasarım Konusunda Eksileri

 • Holder kullanılmaması büyük bir eksiklik. Ekran kartlarının dik durması, kasanın içinde daha iyi bir ahenk sağlardı.
 • Arka kısımda kablolama bölümünde kablo kapakları yok. Olsa daha şık bir görüntü elde edilmiş olurdu.
 • Evet DeepCool CK560 kasa tasarımı için söyleyeceklerimiz bu kadar. Hadi hemen işlevsellik konusunda detaylara geçelim.

DeepCool CK560 Kasa Özellikleri ve Diğer Detaylar

DeepCool CK560 sunduğu özellikler ve ürün desteği konusunda da bir hayli iddialı. İlk dikkat çeken zengin soğutucu çözümleri.

Bir kere kasanın içerisinde 3 adet önde 120 mm ARGB fan ve arkada 140 mm aydınlatmasız çıkış fanı geliyor. Zaten bu bile iddialı bir soğutma performansı demek ama yardımcı soğutucu ürünleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kasada kullanılabilecek fan konfigleri;

 • Önde 3 adet 120 mm ya da 2 adet 140 mm
 • Üstte 2 adet 120 mm ya da 2 adet 140 mm
 • Arkada 1 adet 120 mm ya da 1 adet 140 mm

Radyatör Desteği

 • Önde: 120, 140, 240, 280, 360 mm
 • Arkada: 120, 140 mm
 • Üstte: 120, 140, 240, 280 mm

DeepCool CK560

Böyle bakıldığı zaman soğutucular açısından bir hayli zengin seçenekler sunulan bir kasa olduğunu söylemek lazım. Hatta biz kasa içerisinde ek soğutucu olarak DeepCool Castle 240EX modelini kullandık. Yeri gelmişken bu soğutucu hakkında da birkaç şey söyleyelim.

Kullandığımız Soğutucu DeepCool Castle 240EX Modelinin Özellikleri

Soğutma performansı konusunda önemli bir artı sağlayan 240EX modeli, çift fanlı yapısıyla geliyor.

120 mm iki adet fan bulunduran seride, maksimum hava akışı için tasarlanmış olan DeepCool TF120 S fanları kullanılıyor.

DeepCool CK560

Yüksek soğutma performansı sunan seride pompa kısmında da son nesil teknolojileri görüyoruz. 3 fazlı motor ile akış hızını arttıran, çift odacıklı pompa tasarımıyla daha iyi ısı değişimi imkanı sunan 240EX, aynı zamanda ısıyı daha etkili dağıtmak için daha geniş bir bakır soğuk plaka sunuyor.

Ayrıca seri, sızıntıları önlemek adına radyatör içindeki basınç oluşumunu düzenleyecek Anti Leak teknolojisiyle de beraber geliyor.

Tüm bu artılarının yanında 240EX modelinde artı olarak bir de pompa kısmında sunulan tasarım düzenlemelerini görüyoruz. Burada hem RGB desteği öne çıkıyor hem de sadece başlığı çevirerek logo yön değişimi yapılması gibi destekler öne çıkıyor.

240EX Diğer Teknik Özellikler

 • Fan Boyutu: 120 mm 2 adet
 • Fana Hava Akışı: 64.4 CFM
 • Pervane Hız: 500 – 1800 RPM
 • Fan Rulmanı: Hidro Rulman
 • Fan Anma Gerilimi: 12 VDC
 • Fan Güç Tüketimi: 1.8W
 • Pompa Gürültüsü: 17.8 dB
 • Pompa Hızı: 2550 RPM
 • Pompa Güç Tüketimi: 2.4W
 • Tüp Uzunluğu: 380 mm

Elimiz değmişken DeepCool Castle 240EX sıvı soğutucu için yük altında soğutma testi karşılaştırması da yaptık. Temperli cam kapalıyken AMD Ryzen 5600X işlemcisinde 240EX, 55.2 derece gibi bir değeri korudu. Karşılaştırma tablomuzu da aşağı ekliyor olacağız.

DeepCool CK560

Kullandığımız soğutucu konusunda da bilgi verdikten sonra DeepCool CK560 kasa incelememize devam edebiliriz.

DeepCool CK560 Kasada Fan Sesleri Ne Durumda?

Fan sesleri konusunda da karşılaştırmamızı temperli cam açıkken ve kapalıyken şeklinde iki ayrı şekilde yaptık. Sonuçlar hemen aşağıda.

Temperli Cam Açıkken

DeepCool CK560

Temperli Cam Kapalı Durumda

DeepCool CK560

DeepCool CK560 Kasa Diğer Tüm Teknik Detaylar

 • Malzemesi: Çelik, Temperli cam ve belli yerlerde ABS
 • Boyutları: 456 mm X 230 mm X 471 mm
 • Ağırlık: 8 Kg
 • 3,5 inç Sürücü Yuvası: 2 adet
 • 2,5 inç sürücü yuvası: 2 adet
 • Genişleme Yuvaları: 7 adet
 • Önde Dahili Fan: 3 adet 120 mm RGB
 • Arkada Dahili Fan: 1 adet 140 mm
 • CPU Soğutucu Yükseklik Sınır: 175 mm
 • Güç Kaynağı Türü: 160 mm uzunluğa kadar ATX PS2
 • GPU Maksimum Uzunluk: 380 mm
 • Anakart Desteği: ATX | E-ATX | Mini-ITX | Mikro-ATX

Evet bahsetmediğimiz bir detay kalmadı diyebilirim. Dilerseniz DeepCool CK560 incelemesi için artık son sözlere geçelim.

Son Sözler ve Değerlendirme

DeepCool CK560 kasa modeli, özellikle tasarım açısından beğendiğim bir model oldu. Modern ve şık bir görüntüsü var. Mesh yapısı oldukça başarılı olmuş. Ekran kartı için holder desteğinin olmaması büyük eksiklik ama yine de iddialı bir kasa diyebiliriz.

Tabii ki Türkiye fiyatlarının ne olacağı da çok önemli. Yurt dışı fiyatı 102 dolar makul ama Türkiye’deki fiyatı ne olacak bilemiyoruz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/deepcool-ck560-kasa-incelemesi-alinir-mi-126445/ linkinden 18.05.2022 19:05:20 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial