Ekran Kartlarında Bulunan VRAM Nedir?

Temel olarak ekran kartlarında bulunan VRAM sorusunun cevabını sizlere bu yazımızda anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalışacağız.

 

 


Video RAM
veya VRAM, bir zamanlar grafik belleği olan framebuffer'ı depolamak için kullanılan dinamik RAM (DRAM) çift portlu bir adaptördür. Tarihçe olarak 1980 yılında IBM tarafından icat edilmiştir. Ticari olarak kullanılmaya ise 1986 yılında 1986'da IBM tarafından PC / RT sistemi için tanıtılan yüksek çözünürlüklü bir grafik adaptöründe kullanıldı ve bu grafik ekranlar için yeni bir yol haritası oluşturdu.VRAM'in geliştirilmesinden önce,  kullanılan çift portlu bellek oldukça pahalıydı ve yüksek çözünürlüklü bit eşlemeli grafiklerin üst seviye iş istasyonlarına göre sınırlandırılmıştı.

1990 lı yıllara geldiğimiz de bu teknoloji artık son kullanıcı bilgisayarlarda kullanılmaya başladı. 1990'ların sonlarında, senkron D-ram teknolojileri, sadece tek portlu olmasına ve daha fazla yüke ihtiyaç duymasına rağmen, vram'in yerini alacak kadar ekonomik, yoğun ve hızlı hale geldi. Bununla birlikte, iç, yonga üzerinde dahili  ve harici ekran kartı yani  VRAM kavramları adını duyurmuş ve geliştirilmeye başlanmıştır.

Bilgisayarımızın VRAM Kapasitesini Nasıl Öğreniriz?

1.Windows + I klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar menüsünü açın.
2. Sistem öğesini seçin ve sol çubuk üzerinden Monitör'e tıklayın.
3. Listeyi aşağı doğru kaydırın ve Bağdaştırıcı özelliklerini göster'e tıklayın.
4. Bir pencere açılacak. Bağdaştırıcı sekmesini seçin ve Bağdaştırıcı Bilgisi bölümünün altına göz atın.
5. Video RAM'inizin miktarını Ayrılmış Video Belleği satırının karşısında göreceksiniz.

 

Ekran Kartı Belleğimi Artırabilirmiyim?

Günümüz ekran kartlarında donanım özellikleri ne ise ona göre otomatik optimize eden örneğin nvidia geforce experience gibi üreticilerin farklı varyasyonlarda uygulama ve driver seçenekleri ile kullanıcıların istedikleri oyunlara  veya iş ihtiyaçlarına göre optimize etmenizi sağlamaktadır.

İlgili Etiketler