PC HocasıSosyal MedyaFacebookFacebook Instant Articles Nedir, Nasıl Para Kazanılır ?

Facebook Instant Articles Nedir, Nasıl Para Kazanılır ?

 

Mark Zuckerberg yönetimindeki Facebook ekibi yeni gelir modeli olan Instant Articles uygulaması üzerine çalışıyor. Artık kullanıcılar bir nevi Adsense görevi görecek bu uygulamayı kullanmaya başlayabilecek. Yeni Instant Articles hakkında detaylar haberimizde.

Instant Articles Nedir ?

Dün Facebook üzerinde gerçekleştirilen F8 geliştirici konferansında açıklanan Instant Articles (Anlık Makaleler) özelliği aktif olarak tüm kullanıcılara sunuldu. Temelde yayıncı kişilerin Facebook uygulamaları içerisinde özel bir içerik yayınlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar da uygulamanın dışına çıkmadan bu içerikleri kolayca görüntüleyebiliyor.

Tüm kullanıcılar ve yayıncılar Facebook etkileşimlerinden faydalanmaya devam ederken, dilerseler istatistiklere ve reklam yayınlama imkanlarına sahip olabiliyorlar.

fb-instant-articles
Facebook Instant Articles Ne Gibi Fayda Sağlayacak ?

Çift yönlü olarak fayda sağlayacağı belirtilen bu yeniliği kullanmak isterseniz WordPress üzerinde de eklentisini kurarak aktif edebiliyorsunuz. Diğer alt yapılar da dahil bu platformları kullanarak otomatik olarak Instant Articles yayını yapılabiliyor. 

Yeni devreye alınan Instant Articles için reklam seçenekleri de hazırlanıyor. Bu seçeneklerin A/B testleri tamamlandığında kullanıcılar ile paylaşılacak. Hazır Google’da AMP ile boğuşurken, Facebook’un böyle bir geliştirmeye gidiyor olması hem kullanıcıları hem de yazarları mutlu etti.

Eğer Instant Articles hakkında daha fazla detaya ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sistem Nasıl Çalışıyor ?

RSS ve HTML olarak web sitenizde yayınlamış olduğunuz makalelerinizi otomatik olarak Instant Articles’a ekleyerek kendi reklamlarınızı yayınlama fırsatı elde edeceksiniz. Yani bu konuda Google Adsense mantığı ile hareket ediyoruz.

Yayınlamış olduğunuz makalelerden kategorilere göre ücret kazanılabiliyor. Kısacası bir blogunuz varsa, Instant Articles sayesinde artık para kazanabileceksiniz.

Ancak olaya para gözü ile bakmıyorum ben derseniz yine de bir çok avantajı mevcut. Facebook’un yaptığı resmi açıklamada Instant Articles uyumlu olan sitelerin ve içeriklerin %25 daha fazla okunduğunu ve diğer web sayfalarına göre 15 kat daha hızlı açıldığı belirtiliyor. Bu özelliği henüz biz de test etmediğimiz için rakamların doğruluğunun arkasında durmak şuan için yanlış olur.

NOT: Instant Articles özelliğini kullanabilmeniz için reklam politikası belirtilmesi gerekmektedir. En az 1 adet reklam yayınlayacak şekilde revize edebilirsiniz.

facebook-instant-articles
Instant Articles Hangi Sistemler İle Uyumlu ?

Yeni yayına alınan bu özellik, başta WordPress, CMS ve Drubal dahil olmak üzere toplamda 8 sisteme daha entegre edilebiliyor. Tabii ki ilerleyen zamanlarda “talepler” doğrultusunda geliştirmeler devam edecektir.

Not : Bu özelliği kullanmanız için bir kere reklam politikası belirtmeniz gerekiyor, yani en az 1 reklam yayınlanacak.

Instant Articles Özelliğini Sitemde Nasıl Kullanırım ?

❱ İlk olarak bu özellikten yararlanmak için 1 adet Facebook sayfanız olması gerekmektedir. Ardından instantarticles.fb.com adresine girerek kayıt olmanız gerekmektedir. “Sign Up” dedikten sonra, karşınıza gelen ekrandan sayfanızı seçip, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

instant-articles-kurulum

❱ Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra karşımıza yukarıdaki ekran otomatik olarak gelecektir. Bu bölümde Facebook bizden özelliği sorunsuz kullanabilmemiz için ayarları yapmamızı istiyor.

Bu ayarları isterseniz manuel olarak, isterseniz Facebook Instant Archive‘nin WordPress uyumlu eklentisi ile yapabilirsiniz. Eğer WP kullanmıyorsanız ve kod bilginiz yoksa, kurulumda zorlanabilirsiniz.

instant-articles-wordpress

Kurulum için WordPress panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler ❱ Yeni Ekle ❱ FB Instant Articles aratarak yukarıdaki eklentiyi göreceksiniz. Bu eklentiyi “Şimdi kur” diyerek kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Detaylar çok yakında güncellenecek..

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/facebook-instant-articles-nedir-21469-7386/ linkinden 28.07.2021 12:07:47 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video