Microsoft Kurucu Ortağı Paul Allen 65 Yaşında Hayatını Kaybetti

Microsoft kurucu ortak Paul Allen bugün non-Hodgkin lenfoması olan komplikasyonlardan öldü. 65 yaşındaydı. Allen bu ayın başlarında hastalık için tedavi gördüğünü söyledi .Allen, Bill Gates'in çocukluk arkadaşıydı ve ikisi birlikte 1975'te Microsoft'u başlattı. 1983'te şirketi Hodgkin'in lenfoma tedavisi sırasında bıraktı ve 2000 yılında şirkette yönetim kurulu üyesi olarak kaldı. İlk olarak Hodgkin olmayanlar için tedavi edildi. 2009 yılında lenfoma, hastalığına yakalanmadan önce.

ABC News'e verdiği bir açıklamada Gates, “en eski ve en sevgili dostlarımdan birinin geçmesiyle kalbi kırıldığını” söyledi. Microsoft'tan sonra hayat arkadaşı için kurucu ortağıyla görüşmeye devam etti:

İlk günlerden beri, Lakeside School'da, Microsoft'un yaratılmasındaki ortaklığımızla, yıllar boyunca ortak hayırlı projelerimizden bazılarına Paul, gerçek bir ortak ve sevgili arkadaştı. Kişisel bilgisayar onsuz olmazdı.Ama Paul bir şirket kurmaktan memnun değildi. Aklını ve şefkatini, insanların hayatlarını iyileştirmeye ve Seattle ve dünyadaki toplulukları güçlendirmeye odaklanmış ikinci bir harekete kanalize etti. “İyilik yapma potansiyeline sahipse, o zaman yapmalıyız” demekten hoşlanıyordu. Bu onun olduğu kişinin kralı.Pavlus hayatı ve etrafındakileri sevdi ve hepimiz ona karşılık verdik. Çok daha fazla zamanı hak etti, ancak gelecek nesiller için teknoloji ve hayırseverlik dünyasına yaptığı katkılar yaşayacak. Onu muazzam özleyeceğim.

Microsoft'tan ayrıldıktan sonra, Allen, Vulcan şirketi aracılığıyla, çeşitli şirketler ve pazarlar satın alarak bir yatırımcı oldu. Vulcan'ın mevcut portföyü, Seattle'daki Pop Kültürü Müzesi'nden, iklim koruma için makine öğrenimini kullanmaya odaklanmış bir gruba, bir uzay gemisi oluşturan Stratolaunch'a kadar uzanmaktadır . Allen'ın yatırımları ve bağışları, çalışmalarının çoğunun odaklandığı Seattle'da büyük bir isim yaptı. Kısa süre önce Güney Seattle'da evsiz ve düşük gelirli ailelere ev sahipliği yapacak olan 46 milyon dolarlık bir yapı finanse etti .

Hem Apple CEO'su Tim Cook hem de Google CEO'su Sundar Pichai, Allen'i teknoloji “öncüsü” olarak nitelendirirken, hayırsever çalışmalarını Twitter'daki açıklamalarda da vurguladı. Amazon CEO'su Jeff Bezos, Allen'in çalışmasının “çok fazla esin kaynağı” olduğunu söyledi.

İlgili Etiketler